datowanie klocka drzeworytniczego:
1796-1805
opis:
Na awersie, w centrum grupa Piety. Matka Boska w długim maforionie i szacie ozdobionej poprzecznymi łańcuszkami i wisiorkami w kształcie serc, trzyma na kolanach martwego Chrystusa z opadającą lewą ręką. Na głowach obu postaci korony zamknięte. Wokół korony Marii z aureoli wybiegają liczne promienie. Wokół obramowanie z 8 wielopłatkowych kwiatów przedzielonych lancetowatymi liśćmi. W górnych narożnikach podwieszone kotary. Wzdłuż dolnego brzegu obramowanie z napisem w odwzorowaniu lustrzanym: OBRAS PANI MARIIE ŠAŠTINSEK.
Na rewersie pośrodku sylwetka stojącego św. Jana Nepomucena w birecie, sutannie, komży i pelerynce, trzymającego krucyfiks. Święty z głową otoczoną aureolą z krótkich promieni stoi na łukowatym wzniesieniu. Po bokach widnieją dwa tulipanowate kwiaty z podwójnymi pąkami, zaś wokół obramowanie z 8 wielopłatkowych kwiatów zakomponowanych na przemian z lancetowatymi liśćmi. W górnych narożnikach podwieszone kotary. U dołu, po bokach okrągłe kratkowane formy, w centrum napis: S: JOANES NEPOMUK, w odbiciu lustrzanym.
stan zachowania: dobry
napisy i znaki:
OBRAS PANI MARIIE ŠAŠTINSEK
,
(wzdłuż dolnej krawędzi awersu)
S: JOANES NEPOMUK
,
(wzdłuż dolnej krawędzi rewersu)
numer inwentarza: F-E-3376
uwagi:
Klocek podarowany muzeum w 1901 roku przez Václava Holouňa z miejscowości Pezinok. Przypuszczano, że został wykonany przez Imricha Speváka z Jastrabej, pochodzącego ze znanej rodziny kramarzy. Inna, bardziej prawdopodobna teoria mówi, że forma należała do zespołu, który stał się w pewnym czasie własnością rodziny Speváków. Zakupili oni starsze, używane formy i zlecali wykonywanie z nich odbitek w środkowosłowackich drukarniach. Pochodzi ze starych zbiorów SMN.
Rzeźba Matki Boskiej Bolesnej - Szasztinskiej Piety znajduje się w kościele we wsi Šaštín-Stráže. Znana na Słowacji i za granicą jest celem pielgrzymek jako patronka Słowacji. Z rzeźbą wiąże się legenda, według której żona palatyna węgierskiego wyprosiła modlitwą nawrócenie swojego męża. W ramach wdzięczności poleciła wybudować kaplicę, w której umieszczono statuetkę Matki Bożej Siedmiobolesnej. Cudowna rzeźba pochodzi z roku 1564 i jest anonimowego autorstwa. W 1733 roku stała się własnością Paulinów, którzy postanowili wybudować klasztor i barokowy kościół, wyświęcony w 1764 r. W 1964 roku Ojciec Święty Paweł VI nadał kościołowi Matki Bolesnej tytuł bazyliki mniejszej.Gościł tam też Jan Paweł II.
Św. Jan Nepomucen należy do popularnych świętych. Żył w 2.połowie XIV wieku, pochodził z Czech z miejscowości Nepomuk. Tradycja głosi, że popadł w konflikt z królem czeskim Wacławem, który rozkazał utopić go w Wełtawie. Jest uważany za patrona spowiedników, strzeże tajemnicy spowiedzi, a także chroni mosty, groble i broni ludzi w czasie powodzi.
obiekty związane:
5000001391
odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego
Święty Jan Nepomucen
5000001451
odbitka graficzna
Matka Boska Bolesna z Szasztina
5000001469
odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego
Święty Jan Nepomucen