BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001086
materiał (podłoża): drewno
technika: drzeworyt poprzeczny
wymiary: 17,5 x 12 x 3 cm
miejsce powstania: Wola Libertowska miejsce pochodzenia: Wola Libertowska miejsce pozyskania: Wola Libertowska
datowanie klocka drzeworytniczego: 1980-1989?
opis: Awers ukazuje Świętą Rodzinę. Pod ostrym łukiem zwieńczenia z niewielką gwiazdą ślącą w dół białe promienie, po prawej została ukazana profilem półpostać Matki Boskiej w czarnym stroju, z białą promienistą aureolą wokół głowy. Maria pochyla się nad trzymanym na jednej dłoni Dzieciątkiem w ciasnym białym powijaku, z krzyżowym nimbem wokół głowy, wzbogaconym promieniami. Po lewej, nieco niżej usytuowano św. Józefa w czarnej szacie, który lewą rękę wznosi w kierunku Dzieciątka, zaś prawą trzyma złożoną na piersi.Jego twarz ukazaną profilem, wzniesioną ku Jezusowi charakteryzują zmarszczki, zadarty nos, a głowę krótki zarost i włosy. Otacza ją okrągła pozbawiona promieni aureola. Przed świętym został przedstawiony czarny wół z zadartym ogonem i ugiętymi nogami. Po prawej przy ramieniu Marii widnieje osadzona na długiej wygiętej szyi, biała głowa osła, a także poziomo schematycznie zaznaczony biały żłób. Niżej zostały ukazane trzy białe owce, a między nimi i wołem u dołu monogram twórcy "AT". Na rewersie, po lewej stronie ukazano siedzącą Matkę Boską z głową otoczona promienista aureolą, trzymającą w objęciach Dzieciątko Jezus. Ubrana w pasiastą suknię i ciemny maforion, siedzi na grzbiecie osła o ugiętych nogach i sierści w kropki, który odwraca głowę spoglądając na Jezusa. Obok, po prawej leży wół z rogatą głową i sierścią zaznaczoną drobnymi trójkątami. Za nim stoi św. Józef trzymający złożone ręce przy prawym policzku. Nad nimi zza ornamentalnej linii wyłania się głowa postaci o rozłożonych rękach i rozwianych włosach (anioł?). Wyżej widnieje gwiazda betlejemska o nietypowym kształcie.
motyw ikonograficzny: Dzieciątko Jezus , gwiazda , Matka Boska , sygnatura , święty Józef , zwierzę (osioł) , zwierzę (owca) , zwierzę (wół)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: AT , (u dołu awersu, pośrodku)
numer inwentarza: VII/5 IMG 4859 i 4860
uwagi: W okresie stanu wojennego Antoni Toborowicz ur. 1941 wystawiał w 1982 roku swoje prace w kościele w Warszawie przy ul. Żytniej. Część z nich trafiła do zbiorów Biblioteki Narodowej. Drzeworyty Toborowicza były sprzedawane także jako cegiełki na podziemną działalność związkową. Pierwsze klocki drzeworytnicze powstały w latach 70.XX w.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2014
obiekty związane:
5000001059 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Boże Narodzenie
5000001209 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Boże Narodzenie
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2014.08.21,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©