materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 29,5 x 36,5 cm
datowanie klocka drzeworytniczego:
1686?-1750?
datowanie odbitki drzeworytniczej:
1785?-1815?
opis:
Drzeworyt w kompozycji poziomej, kolorowany akwarelą cynobrową, błękitną, żółtą i brunatną (barwy mocno zgaszone ściemnieniem ryciny), przedstawia scenę rodzajową z grupą wędrownych aktorów z niedźwiedziami, popisujących się przed murami miasta lub zamku. Na pierwszym planie w środku ukazano niedźwiedzia stojącego na tylnych łapach, trzymanego przez poganiacza na łańcuchu, po prawej leży drugi miś na łańcuchu trzymanym przez chłopca. Z lewej stoi mężczyzna z czekanem w prawej ręce, wznoszący w lewej kielich na toast; mężczyznę wyróżnia strój szlachcica lub bogatego mieszczanina, tj. delia z futrzanym kołnierzem, na głowie czapka z piórem. W środku kuglarz stojący na rękach, w oddali po prawej trzej trębacze. Kuglarze ubrani są w przepasane kaftany i buty z cholewami. Na drugim planie brama z dwoma przyglądającymi się młodzieńcami, a na baszcie za balustradą trzy kobiety, jedna z nich gwałtownie gestykuluje wyrażając podziw. W oddali cztery wieże.
numer inwentarza: Gr.Pol.26491 MNW
uwagi:
Datowanie odbitki na podstawie S.M.Sawickiej. A.Jacher-Tyszkowa badając grafikę skupia się na klocku drzeworytniczym, proponując jego datowanie na okres od końca XVII wieku po pierwszą poł. XVIII wieku.
Drzeworyt pochodzi z kolekcji Józefa Ignacego Kraszewskiego. Od roku 1869 w posiadani Branickich, następnie Tarnowskich w Suchej. Do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie zakupiony w 2006 r.
Link do bazy danych Muzeum Narodowego w Warszawie: http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata?id=8866
literatura:
Sawicka, Drzeworyt ludowy ze zbiorów w Suchej, "Grafika", 1931,
s. 15
Jacher-Tyszkowa, Polska grafika ludowa, 1970,
s. 40 nota 175, fot na s. 228
Grochala, Kolekcja rysunków i grafiki z Suchej, 2009