BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000360
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 18,5 x 15 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801-1850 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1945ante
opis: Postać lekko zwróconego w prawo św. Jana Nepomucena w czarnym birecie i sutannie, białej komży w pionowe paski i czarnej pelerynce w biały wzór. W prawej ręce złożonej na piersi palma męczeńska, w lewej ręce krucyfiks. Wokół głowy aureola z pięciu gwiazd. Święty stoi na półkolistym wzniesieniu, które przesłaniają dwa symetrycznie zakomponowane rogi obfitości, z których wyrastają pionowe łodygi dużych wielopłatkowych kwiatów, każda z czterema lancetowatymi listkami. Wizerunek świętego na białym tle jest ujęty w ramę zamkniętą ozdobnym łukiem spiętym u góry motywem przypominającym odwróconą literę "C". Obramowanie zdobią z trzech stron drobne białe schematycznie potraktowane liście akantu na czarnym tle. Górne rogi kompozycji są wypełnione pojedynczymi kwiatami (trzy- i czteropłatkowym) na czarnym tle w drobne białe punkty. U dołu obramowanie wypełnia czarny pas z widoczną po prawej częściowo wyciętą inskrypcją w odbiciu lustrzanym na białym tle. Na rewersie pośrodku pieczątka: MPT, tj. "Muzeum Pomorskie Toruń".
motyw ikonograficzny: biret , gwiazda , komża , krucyfiks , kwiat , palma męczeństwa , pelerynka , róg obfitości , święty Jan Nepomucen
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: SIANNEPOCE , (u dołu z prawej)
numer inwentarza: MT/Gr/2423
uwagi: Jan Nepomucen urodził się ok. 1350 w Pomuku (Nepomuk), zmarł 20 marca 1393 w Pradze. Jest jednym z popularniejszych świętych męczenników. Był kanonikiem kolegiaty św. Idziego w Pradze. W 1389 został mianowany wikariuszem generalnym arcybiskupa praskiego.W związku z zatargiem między królem Czech Wacławem IV a arcybiskupem, popadł w niełaskę i w 1393 r. został uwięziony. Zrzucono go z mostu Karola do Wełtawy. Jego ciało złożono w katedrze na Hradczanach. Według tradycji po otwarciu krypty świętego przed kanonizacją okazało się, że jego zwłoki mają nienaruszony język. Według innej wersji, po odmówieniu ujawnienia tajemnicy spowiedzi królowej Zofii królowi czeskiemu Wacławowi, który podejrzewał żonę o niewierność, został poddany torturom i utopiony. Jego kult rozpowszechniali jezuici. Został kanonizowany w 1729 roku.Jest patronem spowiedników, szczerej spowiedzi, dobrej sławy. Broni przed obmową. Strzeże tonących i jest orędownikiem podczas powodzi. Jest patronem mostów. W ludowej tradycji był świętym, który chronił przed powodzią, ale i suszą. Jego figury stawiano w sąsiedztwie mostów, rzek, grobli, ale również na placach publicznych oraz na skrzyżowaniach dróg.
fotografia: Deczyński, Krzysztof , 2012
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.10.17,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©