BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000289
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 32 x 35 cm
miejsce pochodzenia: Polska
opis: Drzeworyt przedstawia kompozycję złożoną z ośmiu wizerunków świętych, ukazanych w dwóch poziomych rzędach. W górnym ukazano postać Salwatora Mundi, Matki Boskiej z Dzieciątkiem, św. Piotra i św. Pawła. W dolnym rzędzie znajduje się wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego z Matką Boską pod krzyżem, Ezechiela, Króla Dawida i Mojżesza. Każda postać przedstawiona została ze swoim atrybutem. Wszystkie, z wyjątkiem Chrystusa Ukrzyżowanego i Króla Dawida, odziane są w długie, mocno pofałdowane szaty. Chrystus na krzyżu przepasany jest jedynie perizonium, Król Dawid przedstawiony w szacie do kolan i z płaszczem zarzuconym na ramiona. Głowy wszystkich postaci otoczone promienistymi aureolami, ponadto Matki Boskiej i Króla Dawida zwieńczone królewskimi koronami. Postacie ukazano konwencjonalnie, centralnie. Nad każdą znajdują się arkady z podporami przechodzącymi w ornament roślinny i z podwójnymi łukami: dolnym zdobionym motywami geometrycznymi i górnym, w kształcie girlandy z fantazyjnych liści, złączonych po środku głową lwa. Po obu stronach postaci kwiaty, wyjątkiem jest przedstawienie Ezechiela, gdzie w lewym dolnym rogu znajduje się grupa ludzi. Wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego z klęczącą u stóp krzyża Matką Boską dodatkowo zdobią obłoki i dwa putta. Pod każdą z postaci znajduje się inskrypcja. Całość kompozycji otoczona ramką. Drzeworyt wykonano złotą farbą na niebieskim papierze.
motyw ikonograficzny: aureola , berło , Chrystus na krzyżu , Dawid (król Izraela) , Dzieciątko Jezus , Ezechiel (prorok) , harfa , jabłko królewskie , klucz , korona , krzyż , kwiat , laska pasterska , Matka Boska , Matka Boska Bolesna , miecz , Mojżesz , obłok , putto , Salvator Mundi , świety Paweł , świety Piotr , tablice Dekalogu
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: CHRISTUS FILI S.MARIA MATERD S.PETRUS APOS PAULUS APOS MOR MEA CRUCI PROPHE THESECHILI DAVID FILISAI MOSES FILI LEVI , (pod każdym wizerunkiem świętego)
numer inwentarza: 70832 MEK
uwagi: Drzeworyt trafił do zbiorów jako dar Heleny Dąbczańskiej (1863-1956).
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
opracowanie dokumentu: Woźny, Anna, 2012.07.18,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©