warianty tytułu: Chrystus Kobylański, Chrystus Ukrzyżowany
datowanie klocka drzeworytniczego:
1825
datowanie odbitki graficznej:
1970-1971
opis:
Centralne miejsce kompozycji zajmuje wizerunek Chrystusa na krzyżu, ukazany na czarnym tle. Krzyż o zaznaczonych wzdłużnych słojach ma na pionowym ramieniu tabliczkę o esowatym kształcie z napisem INRI. Ciało Chrystusa dekoracyjnie potraktowane, z zaznaczonymi kroplami krwi, ściekającymi po tułowiu i nogach. Perizonium spięte na obu biodrach. Głowa Chrystusa lekko pochylona i skierowana w lewo, otoczona okrągłą aureolą z pękami promieni, zwieńczona koroną cierniową. Nad poziomym ramieniem krzyża widnieją dwa wota w kształcie serc z inicjałami. Pod ramionami Chrystusa ukazano dwa inne wota w kształcie niemowląt w powijakach. U góry i po bokach krzyża podwieszono w trzech miejscach draperię z tkaniny w naprzemienne pasy z motywem zygzaków, gałązek i kwiatów z drobnych kropek u dołu. Dolny brzeg wizerunku wypełnia poziomy pas z inskrypcją. Całość otacza prostokątne obramowanie z podwójnej linii. U dołu napis na wydzielonym polu.
motyw ikonograficzny:
aureola
,
Chrystus na krzyżu
,
korona cierniowa
,
kotara
,
perizonium
,
powijak
,
promień
,
wotum (niemowlę)
,
wotum (serce)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki:
INRI
,
(na pionowym ramieniu krzyża)
WYZEUNEK PANA IEZ US KOBYLANSKIEGO
,
(u dołu kompozycji)
MARIA
,
(na wotum po prawej)
IHS
,
(na wotum po lewej)
numer inwentarza: 46418 MEK
uwagi:
Drzeworyt odciśnięty z klocka ze zbiorów Muzeum im. S. Fischera w Bochni , który został wypożyczony przez krakowskie Muzeum Etnograficzne na wystawę "Polska Grafika Ludowa" w 1970 roku.
Drzeworyt przedstawia pochodzący z około połowy XVII wieku cudowny wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego, znajdujący się w kościele parafialnym w Kobylance (powiat gorlicki). Miał tam zostać przeniesiony z miejscowej kapliczki po ustąpieniu zarazy morowej. Wizytacje biskupie z połowy XVIII wieku odnotowały, że do cudownego wizerunku przybywali pielgrzymi polscy i węgierscy, ofiarowując liczne wota. Chrystus Kobylański należy do najbardziej czczonych wizerunków Ukrzyżowanego, szczególnie w Małopolsce.
obiekty związane:
5000000188
klocek drzeworytniczy dwustronny
Chrystus Frasobliwy, Chrystus Ukrzyżowany z Kobylanki
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2012.03.07,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.