BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000192

Chrystus Ukrzyżowany z Kobylanki

warianty tytułu: Chrystus Kobylański, Chrystus Ukrzyżowany

odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 26,4 x 17,6 cm
miejsce pozyskania: Bochnia
datowanie klocka drzeworytniczego: 1825 datowanie klocka drzeworytniczego: 1962 ante
opis: Pośrodku kompozycji wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego na gładkim tle. Krzyż o zaznaczonych wzdłużnych słojach ma na pionowym ramieniu tabliczkę o esowatym kształcie z napisem INRI. Rozpięto na nim Chrystusa o dekoracyjnie potraktowanym ciele, perizonium spiętym na obu biodrach. Ukrzyżowany ma głowę w koronie cierniowej lekko pochyloną i skierowaną w lewo, otoczoną okrągłą aureolą z pękami promieni. Nad poziomym ramieniem krzyża widnieją dwa wota w kształcie serc z inicjałami. Pod ramionami Chrystusa ukazano dwa inne wota w kształcie niemowląt w powijakach. U góry i po bokach krzyża podwieszono w trzech miejscach draperię z tkaniny w naprzemienne pasy z motywem zygzaków, gałązek i kwiatów z drobnych kropek u dołu. Dolny brzeg wizerunku wypełnia poziomy pas z inskrypcją. Całość otacza prostokątne obramowanie z podwójnej linii.
motyw ikonograficzny: aureola , Chrystus na krzyżu , korona cierniowa , kotara , perizonium , powijak , promień , wotum (dziecko) , wotum (serce)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: INRI , (na pionowym ramieniu krzyża) WYZEUNEK PANA IEZ US KOBYLANSKIEGO , (u dołu kompozycji) MARIA , (na wotum po prawej) IHS , (na wotum po lewej)
numer inwentarza: MB-E/1249/1
uwagi: Podarowana do zbioru w 1962 roku wraz z innymi odbitkami wykonanymi na prośbę Fischera na papierze w kolorze szarym, błękitnym lub białym, nr inw. MB-E/145/1-31. Część z nich została wykonana na rewersie rękopiśmiennych pism urzędowych. Klocek również ze zbiorów Stanisława Fischera, został podarowany do Muzeum w Bochni w 1957 roku.
fotografia: Mrówka, Bogdan , 2011
obiekty związane:
5000000188 klocek drzeworytniczy dwustronny Chrystus Frasobliwy, Chrystus Ukrzyżowany z Kobylanki
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2011.11.02,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©