BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000158

Chrystus na krzyżu

warianty tytułu: Ukrzyżowanie z Marią, świętym Janem i Marią Magdaleną, Wizerunek Pana Jezusa Kalwaryjskiego

odbitka graficzna

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie ręczne
wymiary: 28,3 x 18,4 cm
miejsce pochodzenia: Krzywe
datowanie odbitki graficznej: 1801-1900
opis: Kompozycja ujęta w prostokąt stojący przedstawia Chrystusa Ukrzyżowanego. Z lewej strony krzyża stoi Matka Boska, której serce przebija miecz, po lewej stronie ukazany jest Święty Jan z rękoma uniesionymi ku górze, u stóp krzyża klęczy Święta Maria Magdalena. W tle widoczna architektura. Pod poprzeczną belką krzyża umieszczono z lewej strony słońce, z prawej księżyc. Na krzyżu tabliczka z napisem IRNI. Górną część kompozycji zamyka podwieszona kotara. W dolnej części drzeworytu napis: WIZERUNEK PANA JEZUSA KALWARYSKIEGO (jedna z liter N w lustrzanym odbiciu). Drzeworyt podkolorowany: farbą brązową krzyż, farbą czerwonocynobrową szata i wypełnienie aureoli Św. Jana, suknia i welon Matki Boskiej, podszycie płaszcza i wypełnienie aureoli Św. Marii Magdaleny, perizonium, krople krwi i aureola Chrystusa oraz niektóre promienie słońca i księżyca i miejscowo budynki.
motyw ikonograficzny: aureola , Chrystus na krzyżu , kotara , krzyż , księżyc , Matka Boska , miecz , naczynie na wonności , perizonium , słońce , święta Maria Magdalena , święty Jan Ewangelista
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: WI zeRuNek PANAIeZUSAKALWARYSKIEGO , (u dołu drzeworytu)
numer inwentarza: MHS/S/1593
uwagi: W dolnej części drzeworytu zachowała się zakryta paskiem papieru pieczęć z nazwą "Towarzystwo Łemkiewścina" (nazwa na pieczęci zapisana w języku ukraińskim) i numerem 188 IV. Towarzystwo zostało założone w 1931 r., sprawowało patronat nad muzeum łemkowskim, którego ocalałe po wojnie zbiory trafiły do Muzeum Historycznego w Sanoku, powstałego w 1934 r. jako Muzeum Ziemi Sanockiej.
opracowanie dokumentu: Grochal, Anna, 2011.10.06,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©