datowanie klocka drzeworytniczego:
1819
opis:
Półpostać Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus na prawej ręce. Maria ukazana hieratycznie. Okryta płaszczem, spływającym z Jej głowy, misternie zdobionym kwiatami na wijących się gałązkach, wśród których dominuje czteropłatkowy. Na szyi kilka sznurów korali z krzyżykiem, spoczywającym na piersiach Maria trzyma Dzieciątko na prawej ręce, krzyżując swe dłonie na wysokości kolan Jezusa. Dzieciątko lekko zwrócone w stronę Matki, w długiej sukience zdobionej kwiatami Prawą ręką trzyma zamkniętą księgę, lewą unosi. w geście błogosławieństwa. Głowy obu postaci zwieńczone wysokimi koronami, zwieńczonymi krzyżykami , otoczone 12 gwiazdami. Kontury szat zdobione perełkami. W dolnej części kompozycji, na wydzielonym polu pięciowiersz kursywą oraz inicjał. Całość kompozycji otoczona ozdobną ramką, wypełnioną stylizowanymi listkami.W górnej części klocek łączony (około 2, 5 cm. pas). W lewym, dolnym rogu wstawiony klin z fragmentem lamówki.
motyw ikonograficzny:
Dzieciątko Jezus
,
gest błogosławieństwa
,
gwiazda
,
korona
,
księga
,
kwiat
,
Matka Boska Leżajska
stan zachowania: dobry
napisy i znaki:
K.S. (?)
,
(w lewym, dolnym rogu)
Prawdziwy Wizerunek Obrazu N.P. Maryi w kościele Leżajskim u W.W.O.O. Bernardynow Cudami Słynącego. Ukoronowanego. od O.S. Benedykta XIV Papieża. Roku Pańskiego 1752. Dnia 8 Września. Pr. F. prosi o Pozdrowienie Anielskie 1819 Roku.
,
(w dolnej części kompozycji)
IHS
,
(na księdze, trzymanej przez Jezusa)
MARIA
,
(na koronie Marii)
numer inwentarza: 318 MRE
uwagi:
To prawdopodobnie jedyny zachowany klocek drzeworytniczy z wyobrażeniem Matki Boskiej Leżajskiej. Drzeworyt wzorowany jest na cudownym wizerunku, znajdującym się w kościele Bernardynów w Leżajsku. Według podań, w 1590 r. pobożnemu mieszczaninowi Tomaszowi Michałkowi ukazała się Matka Boska i św. Józef. Maria objawiła mu wolę, by w tym miejscu stanął kościół. Liczne cuda i łaski, otrzymywane przez modlących się przekonały niedowiarków. W 1598 r. wybudowano na miejscu objawienia pierwszy kościół w którym umieszczono wizerunek, namalowany według tradycji przez księdza Erazma. Przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem uznany został za cudowny. W 1752 r. obraz koronowano koronami papieskimi.
literatura:
Jacher-Tyszkowa, Drzeworyty leżajskie..."PSL", 1987, nr 1-4,
il.8
Kotula, Ryciny odpustowych pieśni, "PSL" 1975, nr 4,
il.4
Gruszczyńska, Z rzymskiej bazyliki na polską wieś, czyli o ludowych wizerunkach Madonny z Dzieciątkiem w typie Matki Boskiej Śnieżnej, Rocznik Muzeum Etnograficznego w Toruniu", t. II: 1999 r.
obiekty związane:
5000000136
odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego jednostronnego
Matka Boska Leżajska
5000000135
odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego jednostronnego
Matka Boska Leżajska
5000000734
odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego jednostronnego
Matka Boska Leżajska