BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000082

Święty Michał Archanioł

warianty tytułu: Święty Michał Archanioł zabija szatana

odbitka graficzna

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie ręczne
wymiary: 16 x 10,8 cm
miejsce pochodzenia: Białka Tatrzańska
datowanie odbitki graficznej: 1801-1850
opis: Drzeworyt przedstawia Świętego Michała Archanioła przebijającego włócznią leżącego u stóp szatana. Święty jest odziany w strój rzymskiego wojownika, w prawej ręce trzyma zwrócony ku górze miecz, w lewej wagę i owalną tarczę, na której widnieją monogram Chrystusa IHS oraz początek napisu S[WIETY] MI[CHAŁ]. Litera S przedstawiona w lustrzanym odbiciu. Hełm, na lekko przechylonej w prawą stronę głowie, zwieńczony pióropuszem. Tunika z wyraźnie zaznaczonymi szerokimi fałdami, płaszcz luźno narzucony na ramiona, łydki okręcone rzemieniem. Cielsko szatana jest pokryte łuską wykonaną w technice białorytu. W lewym górnym rogu widoczna schematycznie zaznaczona gwiazda. Drzeworyt posiada zróżnicowany pod względem kierunku, długości i szerokości kresek ornament. Hełm i płaszcz zdobią krótkie, szeregowo ułożone, przerywane kreski, tunikę linie ciągłe, pionowe. Na twarzy Świętego, jego ramieniu i nogach, a także w tle widoczne ślady kolorowania ugrową farbą. Kompozycja z trzech stron jest ujęta w niedokończoną ramę, ciętą nierówną kreską.
motyw ikonograficzny: diabeł , hełm , hełm z pióropuszem , miecz , płaszcz , święty Michał Archanioł , tarcza , tunika , waga , włócznia
stan zachowania: uszkodzony
napisy i znaki: S [ ] MI , (na tarczy) IHS , (na tarczy)
numer inwentarza: E/551/MT
uwagi: Drzeworyt znajduje się w oryginalnej, drewnianej ramce o wymiarach 20 x 15,3 cm. Otrzymał go Ignacy Moczydłowski z Nowego Targu od Podwikowej z Białki, następnie w 1913 roku za pośrednictwem Bronisława Piłsudskiego podarował Muzeum Tatrzańskiemu w Zakopanem.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
opracowanie dokumentu: Grochal, Anna, 2011.09.08,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©