BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000275

Chrystus na krzyżu

warianty tytułu: Chrystus Ukrzyżowany, Matka Boska Bolesna i św. Jan Ewangelista, Matka Boska i św. Jan pod krzyżem, Pan Jezus Jerozolimski

odbitka graficzna

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 28,8 x 17 cm
miejsce powstania: Leżajsk miejsce pozyskania: Żołynia
datowanie odbitki graficznej: po 1888
opis: Kompozycja wielopostaciowa, ujęta w prostokąt stojący. Centralnie przedstawiony Chrystus na krzyżu, przepasany mocno udrapowanym perizonium. Ciało Jezusa ukazane proporcjonalnie, z oddaniem detali anatomicznych. Głowa Jezusa skierowana na prawe ramię, zwieńczona koroną cierniową. Stopy wsparte na podstawce. Krzyż czarny, o bokach cieniowanych kreskowaniem, zaklinowany dwoma ćwiekami, wbity w niewielki pagórek, ozdobiony potrójną gałązką z drobnymi listkami. Na pionowej belce titulus. Po obu stronach krzyża stoją Matka Boska (z lewej) i św. Jan (z prawej). Obie postacie zwrócone do środka kompozycji, o drobnej budowie ciała, w powłóczystych szatach suto marszczonych, spod których wystają stopy w sandałach. Nad ich głowami okrągłe nimby w formie obręczy. Matka Boska ukazana z mieczem, przeszywającym jej piersi. Ręce złożone na wysokości piersi. Wzrok utkwiony w przestrzeni. Św. Jan lekko unosi głowę, roniąc łzę z oka. Jego ręce opuszczone są wzdłuż ciała, dłonie złożone. W głębi kompozycji, w dolnej części, widoczne mury miejskie i budynki. Powyżej niebo pokryte zgeometryzowanymi chmurami. W górnej części, do połowy krzyża wieniec utworzony z okrągłych obłoków, wewnątrz niego, z prawej sierp księżyca, z lewej słońce o cechach antropomorficznych. Przy dolnej krawędzi wydzielone pole z tekstem. Kompozycja obwiedziona bordiurą wykonaną tonowo (białoryt), na którą składa się podwójny rząd ząbków. Zewnętrzne ozdobione są trójlistnym motywem. W narożach bordiury cztery wielopłatkowe kwiaty. Rewers: odcisk drzeworytu przebija na drugą stronę arkusza. Fragmenty konturów częściowo wykreślone atramentem. Przy dolnej krawędzi odręcznie zapisane nazwisko drzeworytnika.
motyw ikonograficzny: architektura , Chrystus na krzyżu , księżyc , łza , Matka Boska Bolesna , miasto , miecz , obłok , słońce , święty Jan Ewangelista
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: PANA.JEZUSA.JEROZOLIMSKIEGO.1888. , (w dolnej części kompozycji) INRI , (na titulusie, w górnej części kompozycji) Tomasz Bąkowski , (w dolnej części, na rewersie)
numer inwentarza: 60016/MEK
uwagi: Odbitka - wraz z innymi z tego warsztatu - odnaleziona została w 1982 r. w Żołyni u miejscowego stolarza. Zespół odbity z klocków, datowanych na lata 1842-1888 składa się z 9 odbitek. Niektóre z nich są ręcznie kolorowane.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2012.05.25,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©