BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001337
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 27,5 x 15 cm
miejsce pochodzenia: Polska miejsce pozyskania: Gdańsk
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801-1850? datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Kompozycja przedstawia Matkę Boską w 3/4 postaci, z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce i szkaplerzem w prawej. Na szkaplerzu widoczne są monogramy Chrystusa i częściowo prawdopodobnie monogram Maryi. Na uwagę zwraca w tym drzeworycie nagromadzenie motywów zdobniczych. Matka Boska jest ubrana w czarny płaszcz z ornamentem roślinnym i gwiaździstym, z wyraźnie odznaczającym się podbiciem, podkreślonym za pomocą ukośnie ciętych kresek. Brzegi płaszcza są wykończone staranną lamówką, z dodatkową koronką nad czołem. Wyłaniająca się spod płaszcza suknia wyróżnia się pionowo biegnącymi paskami zdobionymi ornamentem w kształcie przecinków. Fragmenty drzeworytu są wykonane techniką tonową: na czarnym tle biały ornament. Dzieciątko Jezus ma na sobie białą sukienkę w kwiaty i płaszcz, którego długie rękawy są zakończone manszetami. Głowy obu postaci są zwieńczone królewskimi koronami, otoczone aureolami - pojedynczą w przypadku Matki Boskiej, podwójną nad Dzieciątkiem Jezus. Plastyczność twarzy, dłoni i szat wyrażona cieniowaniem przy pomocy kresek.W górnej części drzeworyt posiada białe tło wypełnione stylizowanym ornamentem kwiatowym w formie girlandy. U dołu inskrypcja. Całość kompozycji zamknięta czarną ramką z widoczną w jej dolnej części białą literą "P". Na odwrocie odbitki graficznej pieczęć 47.
motyw ikonograficzny: aureola , Dzieciątko Jezus , korona , księga , Matka Boska , ornament roślinny , szkaplerz , welon
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: P , (w dolnej części obramowania) OBRAZPANIMARYISKALPIERSKEIKTORYIESTPRZ IKRAKOWIENAPIASKU , (u dołu drzeworytu) IHS , (na szkaplerzu) A , (na szkaplerzu)
numer inwentarza: Gr. Al. 4074 (47)
uwagi: Drzeworyt jest wzorowany na wizerunku Matki Boskiej Piaskowej, zwaną potocznie Panią Krakowa. Obraz, uznany za cudowny, znajduje się w Krakowie przy ulicy Karmelickiej w kościele karmelitów pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, namalowany na murze pod koniec XV wieku przez nieznanego artystę. Oryginał przedstawia jednak Matkę Boską trzymającą jabłko zamiast szkaplerza. Drzeworyt nawiązuje tematycznie do istniejącego w tym samym kościele obrazu Matki Boskiej Szkaplerznej o odmiennej jednak ikonografii. Wokół tego drugiego obrazu skupiali się członkowie Arcybractwa Szkaplerza Świętego istniejącego prawdopodobnie od XVI wieku. Józef Grabowski w "Ludowych obrazach drzeworytniczych" błędnie podaje, że drzeworyt pochodzi z Płazowa. Grafika pochodzi z teki, która znalazła się w Bibliotece Gdańskiej w latach 1945 - 1975.
fotografia: Mikrofilm-Center , 2015
obiekty związane:
5000001293 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2016.12.09,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©