warianty tytułu: Tajemnica Różańca świętego, Znalezienie Pana Jezusa w świątyni
datowanie odbitki graficznej:
1751?-1800?
opis:
Kompozycja ujęta w prostokąt stojący, w który wpisano owal. Przedstawia siedzącego na fotelu Pana Jezusa w wieku chłopięcym. Przed nim na pulpicie leży książka. Prawą wzniesioną ręką Jezus gestykuluje, tłumacząc nauki siedzącym przed nim uczonym. Ubrani są w renesansowe stroje o obszernych kołnierzach, czarne nakrycia głowy. Widoczny z tyłu po lewej stronie mężczyzna ma obszerny, opadający na plecy kołnierz z chwastem przy kapturze. Trzech z mężczyzn ma brodę i wąsy. Powyżej nich jest widoczna Matka Boska ze złożonymi do modlitwy rękami i za nią św. Józef. W głębi umieszczono okno przez które otwiera się pejzaż z prostą architekturą. Po lewej stronie okna podwieszona zasłona. Tło wypełniają schematyczne poziome kreski. U dołu na białym polu znajduje się inskrypcja. Wokół owalu rozmieszczono symetrycznie stylizowane kwiaty róż na ulistnionej wici wśród podwójnych sznurów różańca.
motyw ikonograficzny:
Jezus
,
księga
,
kwiat (róża)
,
Matka Boska
,
różaniec
,
świątynia
,
święty Józef
,
uczony
stan zachowania: dobry
napisy i znaki:
TAJEMNICA V: Znalezienia miedzy doktorami P. J. Weselsie bosznalazłaSyneczkawkościele Juz zapomni zes miała stądfrasunku wiele Spraw żebyśmy ználzazsySynaczka swoiego Znimesie zawsze cieszyli do Skonu naszego. Pacierz ieden dziesięć Zdro: Mariy
,
(w dolnej części odbitki)
numer inwentarza: I.17330 BJ
uwagi:
Wizerunek pochodzi z serii drzeworytów, poświęconych 15 tajemnicom różańcowym. Jest piątym z kolei, należącym do I części różańca. W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się odbitka przedstawiająca Tajemnicę VI , nr inw. 12927.
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2012.11.02,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.