BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000641
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 27,5 x 15,1 cm
miejsce pochodzenia: Polska
datowanie odbitki graficznej: 1921? , analogiczne odbitki powstałe w drukarni Władysława Łazarskiego datowane są na 1921 r.
opis: Kompozycja przedstawia Matkę Boską w 3/4 postaci, z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce i szkaplerzem w prawej. Na szkaplerzu widoczne są monogramy Chrystusa i częściowo prawdopodobnie monogram Maryi. Na uwagę zwraca w tym drzeworycie nagromadzenie motywów zdobniczych. Matka Boska jest ubrana w czarny płaszcz z ornamentem roślinnym i gwiaździstym, z wyraźnie odznaczającym się podbiciem, podkreślonym za pomocą ukośnie ciętych kresek. Brzegi płaszcza są wykończone staranną lamówką, z dodatkową koronką nad czołem. Wyłaniająca się spod płaszcza suknia wyróżnia się pionowo biegnącymi paskami zdobionymi ornamentem w kształcie przecinków. Fragmenty drzeworytu są wykonane techniką tonową: na czarnym tle biały ornament. Dzieciątko Jezus ma na sobie białą sukienkę w kwiaty i płaszcz, którego długie rękawy są zakończone manszetami. Głowy obu postaci są zwieńczone królewskimi koronami, otoczone aureolami - pojedynczą w przypadku Matki Boskiej, podwójną nad Dzieciątkiem Jezus. Plastyczność twarzy, dłoni i szat wyrażona cieniowaniem przy pomocy kresek.W górnej części drzeworyt posiada białe tło wypełnione stylizowanym ornamentem kwiatowym w formie girlandy. U dołu inskrypcja. Całość kompozycji zamknięta czarną ramką z widoczną w jej dolnej części białą literą P.
motyw ikonograficzny: aureola , Dzieciątko Jezus , korona , księga , Matka Boska , ornament roślinny , szkaplerz , welon
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: P , (w dolnej części obramowania) OBRAZPANIMARYISKALPIERSKEIKTORYIESTPRZ IKRAKOWIENAPIASKU , (u dołu drzeworytu) IHS , (na szkaplerzu) A , (na szkaplerzu)
numer inwentarza: Gr.Pol.2391/39 MNW
uwagi: Drzeworyt jest wzorowany na wizerunku Matki Boskiej Piaskowej, zwaną potocznie Panią Krakowa. Obraz, uznany za cudowny, znajduje się w Krakowie przy ulicy Karmelickiej w kościele karmelitów pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, namalowany na murze pod koniec XV wieku przez nieznanego artystę. W dwusetną rocznicę zwycięskiej bitwy króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem został ukoronowany papieskimi koronami zaprojektowanymi przez Jana Matejkę. Drzeworyt przedstawiający Matkę Boską Na Piasku posiada prawdopodobnie sygnaturę artysty - literę P. Można przypuszczać, ze względu na podjęty temat, że drzeworyt pochodzi z okolic Krakowa, a nie z Płazowa, jak podaje Józef Grabowski w "Ludowych obrazach drzeworytniczych". Na odwrocie odbitki graficznej pieczęć 47.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2012
obiekty związane:
5000000505 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie
5000000292 odbitka graficzna Matka Boska Szkaplerzna
opracowanie dokumentu: Grochal, Anna, 2013.02.14,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©