BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001307

Święty Józef

warianty tytułu: Święty Józef z Dzieciątkiem

odbitka graficzna

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie ręczne
wymiary: około 20 x około 16 cm
datowanie odbitki drzeworytniczej: 1801-1815?
opis: Drzeworyt kolorowany w kształcie prostokąta stojącego, służący jako wyklejka przedniej okładziny rękopiśmiennej cyrylickiej księgi unickiej. Przedstawia św. Józefa z Dzieciątkiem na rękach. Święty ukazany do bioder, tułowiem lekko zwrócony w lewo, nieco pochyloną głowę ma skierowaną w prawo i otoczoną okrągłą aureolą. Jego twarz o pomarszczonym czole otaczają włosy z lokiem i krótka broda z dwoma zwiniętymi do wewnątrz puklami. Na szacie o długich rękawach święty ma fantazyjnie zarzucony płaszcz. W prawej dłoni trzyma rozwidloną ulistnioną gałązkę z trzema kwiatami – tulipanowatym w środku i posiadającymi po sześć płatków – po bokach. Na wysokości pasa trzyma pulchne, bosonogie Dzieciątko ukazane w pozycji siedzącej, zwrócone w prawo, w stronę opiekuna. Jezus ma krótkie włosy o wyodrębnionych kędziorach, głowę otoczoną okrągłym nimbem z promieniami o różnej długości i grubości, tworzącymi rodzaj gwiazdy. Prawą ręką dotyka palców lewej dłoni świętego, a lewą ręką pieszczotliwie bawi się jego brodą. Biodra Dzieciątka są owinięte pofałdowaną tkaniną. W lewym górnym rogu znajduje się uśmiechnięta okrągła twarz anielska z niewielkimi skrzydełkami w kształcie litery „V”, szczelnie otoczona półkolistymi obłokami. Postacie zostały ukazane na jednolitym tle wykonanym białorytem. Białe zaokrąglone punkty gęsto wypełniają czarne tło. Drzeworyt został pokolorowany odręcznie czterema kolorami. Ciemniejszy, cynobrowy kolor mają: płaszcz i aureola świętego, promienie wokół nimbu Dzieciątka i plamy po bokach anielskiej głowy. Blada, cynobrowa jest szata św. Józefa. Żółte są skrzydła aniołka, nimb wokół głowy Jezusa i tło inskrypcji u dołu. Tło pomalowano kolorem szarym. Całość otacza obramowanie białe od wewnątrz i czarne na zewnątrz. Wzdłuż dolnej krawędzi grube czarne linie wyodrębniają biały poziomy pas z inskrypcją w języku polskim. U dołu na szacie świętego widnieje odręczny czarny napis cyrylicą, zaś na białym marginesie trzy daty roczne.
motyw ikonograficzny: anioł , kwiat (lilia) , święty Józef z Dzieciątkiem
stan zachowania: zły
napisy i znaki: OBRAZ SWIETEGOJOZEFAPAW..K.K , (wzdłuż dołu drzeworytu) Dar’ O. Antonìa Lavrovskogo (…) v’ Odrchov’ 1907 (?) , (u dołu, na szacie świętego) 176? 1666? 1667 , (u dołu, na marginesie)
numer inwentarza: Rps 12067/I
uwagi: Drzeworyt został wklejony w wykonaną z drewna i skóry okładkę rękopiśmiennego unickiego "Irmologionu" z 1667 roku (Biblioteka Narodowa Rps 12067 I). Irmologion to cerkiewna księga liturgiczna, zawierająca teksty śpiewane na nabożeństwach. Opisywany egzemplarz, dzieło kopisty Aleksandra Fedinowicza z Nowosiółek (dekanat Lesko?) zdobią prócz wspomnianego drzeworytu miniatury, zastawki i finalik, a także rysunki atramentem o tematyce antropomorficznej. Znane są nazwiska osób którym księga służyła. Byli to: Tymotej Wejkowski, prezbiter obarimski (Obarzym?, dekanat Bircza), Damian Kopaciewicz, Wasyl Dzuganiewicz i Ks. Antoni Ławrowski (ur. w 1844 r.) z Odrzechowej, dek. Sanok. On też prawdopodobnie w 1907 r. podarował rękopis do zbiorów Biblioteki Kapituły Greckokatolickiej w Przemyślu, które w 1946 roku znalazły się w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Dawna sygnatura: BN akc. 2610.
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2016.07.15,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©