BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000225
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 33 x 27 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1701-1750 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1921
opis: Wizerunek Matki Boskiej o charakterystycznej trójkątnej sylwetce z Dzieciątkiem na lewej ręce i berłem w prawej. Matka Boska we wzorzystej sukni, pomalowanej na kolor wiśniowy, we wzorzyste wici i gałązki wielokolorowe. Na płaszczu pomalowanym na zielony kolor znajduje się kilka pasów wypełnionych kolorowymi roślinnymi motywami, obrzeżenie płaszcza szerokie, białe w różnobarwne kwiatki. Na głowach Matki Boskiej i Dzieciątka korony. Po bokach Matki Boskiej i Dzieciątka żyrandole, pod nimi napis. Cała postać okolona jest wieńcem kwiatów z listkami. Kwiaty są wielopłatkowe, kilkuwarstwowe. W narożach drzeworytu ozdobne ćwiartki kół, składające się z kilku odrębnych motywów, z których każdy jest pomalowany inaczej. Na czterech bokach, pośrodku znajdują się połówki kół z motywem ząbkowym i wielopłatkowym kwiatem. Tło niemalowane. Całość kompozycji otoczona cienką czarną linią.
motyw ikonograficzny: berło , korona , kwiat , żyrandol
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: SANCTA/MARIA/LAURE/TANA , (w centrum drzeworytu, po obu stronach postaci Matki Boskiej)
numer inwentarza: 35862 MEK
uwagi: J.Kieszkowski nieznanego autora klocka drzeworytniczego określa mianem: "Mistrz Matki Boskiej Loretańskiej", a dzieło tego drzeworytnika datuje na pierwszą połowę XVIII wieku. Jako prawdopodobny pierwowzór tej grafiki ludowej wskazuje obraz Najświętszej Marii Panny Loretańskiej z kościoła w Olkienikach (Wileńszczyzna).
literatura: Kieszkowski, Zwięzły katalog wystawy dawnych drzeworytów ludowych, 1921, s. 25, nr 17 Jacher-Tyszkowa, Polska grafika ludowa, 1970, s. 35, kat. 148 (dot. podobnej odbitki w Bibliotece Jagiellońskiej)
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
obiekty związane:
5000000244 teka grafik Teka drzeworytów ludowych dawnych zebranych i wydanych przez Zygmunta Łazarskiego
opracowanie dokumentu: Woźny, Anna, 2011.12.07,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©