BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001129
materiał (podłoża): drewno
technika: drzeworyt poprzeczny
wymiary: 25,7 x 15 x 5,5 cm
miejsce powstania: Wola Libertowska miejsce pochodzenia: Wola Libertowska miejsce pozyskania: Wola Libertowska
datowanie klocka drzeworytniczego: 1972
opis: Klocek dwustronny zbliżony kształtem do wydłużonego czworoboku z wizerunkami odwróconymi w stosunku do siebie o 90 stopni. Na awersie w kształcie prostokąta stojącego na czarnym tle wykonane białorytem przedstawienie opłakiwania Chrystusa na krzyżu przez dwie Marie. Chrystus rozpięty na krzyżu znajduje się w centrum kompozycji. Poprzeczna belka krzyża, dół i góra belki pionowej w równoległe białe linie. Chrystus o wzniesionych do góry powiększonych dłoniach, ma głowę zwróconą w lewo, otoczoną aureolą z nimbem krzyżowym. Jego tors jest szczupły, biodra otacza perizonium związane po prawej stronie. U stóp krzyża widnieją dwa koliste motywy zdobnicze z białymi kreskami w górnej części. Nad nimi, po lewej znalazła się data w odbiciu lustrzanym "27", a po prawej monogram "AT". Obok krzyża stoją dwie szczupłe bolejące nad Ukrzyżowanym niewiasty trzymające się rękami za głowy otoczone promienistymi aureolami. Po bokach i wzdłuż górnej krawędzi brzeg klocka został wycięty w ząbki, z geometrycznym pasowym wzorem oddzielonym cienką linią od czarnego tła. Na rewersie kompozycja w kształcie prostokąta leżącego. Na czarnym podłożu został przedstawiony zwrócony w lewo wychudzony, pozbawiony zarostu Chrystus upadający pod ciężarem krzyża niesionego na plecach. Ukazany w długiej jasnej szacie przewiązanej w pasie, spod której wyłania się bosa stopa, lewą chudą ręką opiera się na ziemi, co sprawia, że unosi nieco tułów do góry. Jego twarz opada na podłoże, a prawa dłoń wysuwa się do przodu. Głowę otacza okrągła biała aureola, z której biją wachlarzowato ułożone białe promienie na czarnym tle. Nad krzyżem w białe prążki, po prawej stronie na czarnym tle promieniuje okrągła tarcza słońca, potraktowana antropomorficznie, z otwartymi szeroko ustami. Pod czarnym gruntem, u dołu wije się biała ciernista gałązka z kilkoma odnogami. Niżej przestrzeń wypełniają ukośne białe kreski z białą linią u dołu i białymi ząbkami na czarnym tle. Po prawej nad krzyżem widnieje monogram twórcy "AT".
motyw ikonograficzny: Chrystus na krzyżu , Chrystus upadający pod krzyżem , gałązka ciernista , Maria , słońce , sygnatura
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: 72 , (na awersie po lewej, z boku krzyża) AT , (na awersie po prawej, z boku krzyża) AT , (na rewersie po prawej, nad krzyżem)
numer inwentarza: I/4 IMG 4743 i 4744
uwagi: Dwustronna deska drzeworytnicza powstała w 1972 roku. W okresie stanu wojennego Antoni Toborowicz ur. 1941 wystawiał w 1982 roku swoje prace w kościele w Warszawie przy ul. Żytniej. Część z nich trafiła do zbiorów Biblioteki Narodowej. Drzeworyty Toborowicza były sprzedawane także jako cegiełki na podziemną działalność związkową.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2014
obiekty związane:
5000001075 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Chrystus upadający pod krzyżem
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2014.09.19,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©