datowanie klocka drzeworytniczego:
1970-1979
opis:
Na awersie wizerunek Matki Boskiej trzymającej Dzieciątko na prawej ręce. Maria ukazana w welonie opadającym na ramiona, czarnej sukni w drobne białe linie. Wzdłuż brzegu welonu, przy rękawie i nad czołem ząbkowany pas. Matka Boska ma na głowie niską koronę otwartą, a wokół aureolę wypełnioną ząbkowanymi szlakami. Na piersi jest widoczna złożona lewa powiększona dłoń. Maria drugą dłonią ogarnia zwróconego ku niej Jezusa w białej sukience, który wznosi lewą rękę do góry, w prawej trzyma zwój wsparty na kolanach. Nad jego głową widnieje wachlarzowata aureola z krótkimi promieniami zakomponowanymi na przemian z drobnymi kółkami. Wizerunek od dołu i po bokach otaczają drobne czarne ząbki z białymi drobnymi kropkami wewnątrz.
Rewers to wizerunek ukazanej en face Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii. Maria została przedstawiona w czarnym maforionie w deseń z drobnych gwiazdek i kropek, z ukośnie ryzowanymi lamowaniami przy twarzy o ostrej brodzie i wyrazistych oczach, w spodniej szacie w pionowe paski widocznej na piersiach, posiadającej szerokie mankiety w paski. Na głowie Matka Boska ma koronę z wysoką obręczą w geometryczne pasowe wzory, z trzema trójkątnymi zębami i pasiastą wyściółką, zwieńczoną krzyżem. Głowę otacza aureola z zygzakami promieni wewnątrz, każde pole jest ozdobione czarnym trójkątem. Wokół widnieją białe promienie na czarnym tle. Maria ma lewą dłoń złożoną na piersi, na prawej trzyma siedzące Dzieciątko w białej sukience z pasem czarnych zygzaków u dołu, zwrócone w prawą stronę. Jezus ma smutną twarz ukazaną en face, przechyloną głowę, krótkie włosy, a na nich koronę otwartą. Aureola wokół jego głowy jest okrągła i ozdobiona na wysokości uszu dwoma motywami przypominającymi romby. Jezus wznosi lewą rękę na wysokość szyi Marii, na kolanach trzyma książkę o czarnej okładce. W dolnej części wizerunek podkreślono białymi kropkami uzupełniającymi falistą linię. Po bokach wąskie czarne pasy biegnące do ramion Matki Boskiej wypełniono białymi promieniami. Na czarnym maforionie Marii, u dołu po prawej stronie wśród drobnych motywów dekoracyjnych znajduje się biały monogram "AT".
Na obu stronach klocka są widoczne ślady narzędzia usuwającego nadmiar drewna.
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: I/7 IMG 4745 i 4746
uwagi:
Deska wykonana prawdopodobnie w latach 70.XX wieku. W okresie stanu wojennego Antoni Toborowicz ur. 1941 wystawiał w 1982 roku swoje prace w kościele w Warszawie przy ul. Żytniej. Część z nich trafiła do zbiorów Biblioteki Narodowej. Drzeworyty Toborowicza były sprzedawane także jako cegiełki na podziemną działalność związkową.
obiekty związane:
5000001067
odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego
Matka Boska z Dzieciątkiem