datowanie klocka drzeworytniczego:
1972?
datowanie odbitki drzeworytniczej:
1980-1989?
opis:
Drzeworyt w kształcie zbliżonym do wydłużonego prostokąta. Pośrodku na białym polu siedzący diabeł. Tułów ukazany na wprost, głowa odwrócona w lewo, prawa kończyna dotyka nasady ogona, lewa zgięta w łokciu i położona na kolanach ugiętych nóg z racicami, skierowanych w prawo. Ogon zawinięty pod prawe udo, zakończony chwostem. Na karku, jednej stronie przedramion, łydkach - krótkie owłosienie.Głowa ukazana profilem z charakterystycznym szpiczastym nosem, mocnym kozim rogiem, szpiczastym uchem, okiem spoglądającym en face i kosmatą brodą. Tors z zaznaczonymi po bokach wcięciami żeber, piersiami podkreślonymi cienkimi białymi liniami i białymi sutkami. W tle między prawym bokiem i kończyną o zgiętym łokciu wydłużony ozdobnik, w prawym górnym rogu schematycznie ukazane czarne słońce. Wokół obramowanie złożone z wąskiego czarnego paska w białe kropki oraz znajdującej się po zewnętrznej stronie szerszej ramy z białymi wiciami roślinnymi po bokach, ząbkowanymi wycięciami u dołu oraz szlakiem połączonych czarnych nieregularnych sześcioboków z białymi kropkami u góry.
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: BN G.64800
uwagi:
Drzeworyt pochodzi prawdopodobnie z cyklu "Diabły i dziwolągi" wykonanego dla znanego kolekcjonera Wiktoryna Grąbczewskiego z Warszawy. Posiada on prywatne muzeum, w którym gromadzi wszelkie przedstawienia diabła i przykłady literatury poświęconej temu tematowi. Grąbczewski miał zamiar wydania legend o diabłach. Drzeworyty były wykonywane z myślą o tej książce. W okresie stanu wojennego Antoni Toborowicz ur. 1941 wystawiał w 1982 roku swoje prace w kościele w Warszawie przy ul. Żytniej. Część z nich trafiła do zbiorów Biblioteki Narodowej. Drzeworyty Toborowicza były sprzedawane także jako cegiełki na podziemną działalność związkową.
W katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie drzeworyt został określony jako "Siedzący diabeł".
W zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie znajduje się odbitka o bliźniaczej ikonografii, nr inw. PME 38706, ukazująca odbicie lustrzane opisywanego drzeworytu i różniąca się drobnymi szczegółami.
obiekty związane:
5000001170
klocek drzeworytniczy dwustronny
Akt, Boruta