datowanie klocka drzeworytniczego:
1801-1850
datowanie odbitki graficznej:
od 1966
opis:
Odbitka graficzna wykonana z XIX-wiecznego klocka. Przedstawia półpostać św. Józefa, przedstawioną konwencjonalnie. Święty ukazany w sukni i płaszczu. Głowa otoczona nimbem w formie obręczy, twarz okolona zarostem. W lewej dłoni gałązka lilii. Na lewej ręce św. Józef trzyma Dzieciątko Jezus z biodrami okrytymi pieluszką. Prawą ręką Dzieciątko błogosławi. Tło kompozycji: obłoki oraz 3 rozetki. W prawym, dolnym rogu nie odciśnięty fragment grafiki (ubytek deski).
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: PME 29538 (3)
uwagi:
Klocek drzeworytniczy z którego odciśnięto odbitkę, zakupiony został do PME w Warszawie w 1966 r. Niestety, nie jest znana jego proweniencja. Pewne jego cechy stylistyczne mogłyby wskazywać na pochodzenie z terenu Polski południowo-wschodniej. Podobne rozwiązania odnajdujemy na klockach i odbitkach, znanych z różnych kolekcji. Józef Grabowski sugeruje, ze klocek mógł pochodzić z terenu Kielecczyzny.
Święty Józef, opiekun i wychowawca Jezusa to jeden z najpopularniejszych świętych. Wywodził się z rodu króla Dawida, mieszkał w galilejskim mieście Nazaret. Był cieślą i stolarzem, człowiekiem sprawiedliwym, dobrym, pracowitym, rozsądnym i pokornym, a jednocześnie sprawnym w działaniu. Atrybuty: Dzieciątko Jezus, lilia – znak niewinności, narzędzia cieśli, którymi się posługiwał oraz laska wędrowca. Patron licznych zakonów, rodzin, ojców, kobiet w ciąży, sierot, robotników, rzemieślników, cieśli, stolarzy, drwali, ekonomistów, uciekinierów, dobrej śmierci.
obiekty związane:
5000000975
klocek drzeworytniczy dwustronny
Święta Apolonia, Święty Józef