datowanie klocka drzeworytniczego:
1801?-1838?
datowanie odbitki graficznej:
przed 1934.09.25
opis:
Matka Boska z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. Maria w bogato zdobionej czteropłatkowymi kwiatami sukni z kryzą przy szyi oraz w długim welonie, spływającym z głowy na kształt stożka. Na głowie, otoczonej okrągłą aureolą, korona zamknięta, podtrzymywana przez dwa anioły na obłokach. W prawej dłoni berło. Dzieciątko Jezus w długiej sukience, z jabłkiem w prawej dłoni. Lewa ręka uniesiona w geście błogosławieństwa.Głowa zwieńczona koroną zamkniętą, otoczona okrągłą aureolą. U dołu poziomy, czarny, niewycięty pas przeznaczony na napis. Wokół, pogrubione po bokach, szerokie, czarne obramowanie. Na marginesie, u dołu dedykacja napisana odręcznie ołówkiem: "JWPanu Władysławowi Żychowiczowi drzeworyt ludowy XIX w. z oryg. deski z Muzeum Etnograficznego na Wawelu, przesyła 25 września 1934 r. Przypkowski". Papier czerpany, na którym odciśnięto grafikę ma znak wodny (AL w podwójnym owalu).
motyw ikonograficzny:
anioł
,
berło
,
Dzieciątko Jezus
,
jabłko królewskie
,
korona
,
kwiat
,
Matka Boska Turska
,
obłok
,
welon
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: I.g.23254
uwagi:
Matka Boska Turska prezentuje typ ikonograficzny Matki Bożej z Maria Zell (Austria). Legenda, związana z wizerunkiem Matki Boskiej Turskiej mówi, że karczmarz ze wsi Lenartowice suszył przed domem nawilgły drzeworyt przedstawiający Matkę Bożą z Maria Zell. Obrazek na dźwięk dzwonów, zwołujących wiernych na nieszpory poszybował w stronę pobliskiego Turska ( woj. wielkopolskie) i tu opadł. Fakt ten uznano za cudowny. Do Turska zaczęli ściągać pielgrzymi. Wstawiennictwu cudownego wizerunku przypisywano wybór Stanisława Augusta Poniatowskiego na króla Polski. Kult rozkwitły w 2 połowie XVIII w. wkrótce przyjął charakter ogólnopolski. W 1765 r. ogłoszono obraz cudownym.
Drzeworyt odciśnięty został z klocka, pochodzącego z warsztatu Kostryckich w Płazowie, który wraz z innymi trafił pod koniec XIX w. do kolekcji Marii Dembowskiej z Zakopanego, a następnie znalazł się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
obiekty związane:
5000000217
klocek drzeworytniczy dwustronny
Sceny z Księgi Rodzaju, Matka Boska Turska