materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 34 x 27,3 cm
datowanie klocka drzeworytniczego:
1751-1800
datowanie odbitki graficznej:
1921
opis:
Drzeworyt ukazuje klęczącego świętego, zwróconego w lewo, ubranego w brązowy habit przepasany sznurem z węzłami i sandały. Św.Franciszek ma ciemne włosy i zarost. Jego głowę otacza okrągły nimb z drobnymi zygzakami promieni. Święty spogląda w górę, na niebo i kłębiaste obłoki. Obłoki rozstępują się po lewej stronie i na tle jasności wyłania się z nich krzyż z postacią Chrystusa. Z jego ran biegną promienie, znacząc stygmaty na ciele świętego. Po prawej wśród obłoków jest umieszczony niewielki trójkąt Oka Opatrzności. Na drugim planie kompozycji, po lewej stronie św. Franciszka, na tle nieba widnieje sześcioramienna gwiazda, wznosi się wzgórze Alwerni, a niżej kościół. Na skale (?) zostały ukazane czaszka, otwarte księgi, przewrócony kielich i różaniec. Po drugiej stronie, pod drzewem obok którego znajduje się gwiazda, stoi kaplica, przed którą modli się mnich. Kompozycja została ujęta w czarne obramowanie z pojedynczej linii, zaś w dole, na jasnym polu pomiędzy częściami wypełnionymi pionowymi kreskami umieszczono napis. Drzeworyt jest pokolorowany farbami wodnymi: niebieską, brązową i żółtą.
motyw ikonograficzny:
aureola
,
Chrystus na krzyżu
,
czaszka
,
góra
,
kielich
,
kościół
,
księga
,
stygmnaty
,
święty Franciszek
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: MCz.IV.155:60
uwagi:
Odbitka graficzna wykonana z klocka datowanego wg Kieszkowskiego na drugą połowę XVIII wieku. Przedstawia wyobrażenie mistycznego przeżycia, którego doświadczył św. Franciszek. Przebywając w sanktuarium na górze Alwerni (La Verna, Włochy) we wrześniu 1224 roku, ujrzał Chrystusa pod postacią ukrzyżowanego serafina i otrzymał stygmaty.
Święty Franciszek z Asyżu (Jan Bernardone, nazywany też Biedaczyną z Asyżu) ur. 1181 lub 1182, zm. 3 października 1226, pierwszy stygmatyk, założyciel zakonów, reformator Kościoła. Urodził się w zamożnej rodzinie i w młodości czas wypełniała mu zabawa i marzenia o stanie rycerskim. Wojna, w której wziął udział, zmieniła jego plany. Franciszek doznał przemiany duchowej, której początkiem była wizja doznana w Spoleto. Wyrzekł się dotychczasowego życia i rozpoczął realizowanie misji odnowy instytucji Kościoła wstrząsanego wówczas sporami i herezjami. Zadanie to można było zrealizować jedynie poprzez powrót do cnót podkreślanych w Ewangelii. Te wartości Franciszek i jego towarzysze głosili ludziom wędrując od miasta do miasta. Dzieło zaowocowało powstaniem zakonu Braci Mniejszych, Zakonu Ubogich Pań (z pomocą św. Klary) oraz Zakonu Świeckich. Święty Franciszek już dwa lata po śmierci został kanonizowany. Jest patronem licznych zakonów, Akcji Katolickiej, Włoch, Asyżu, Bazylei, aktorów, niewidomych, pokoju, robotników, tapicerów, ubogich, więźniów, kupców, zwierząt, harcerzy, ornitologów i hodowców ptactwa domowego. Został w 1979 ogłoszony patronem ekologów i ekologii.
obiekty związane:
5000000947
teka grafik
Teka Łazarskiego w Muzeum Częstochowskim