BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000605

Matka Boska z Olesna

warianty tytułu: Obraz Panny Maryi na Śląsku w Okleśni

odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego

materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 57 x 33,5 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800?
opis: Wizerunek odbity z dwóch stron jednej deski. Górna część odbitki przedstawia półpostać Matki Boskiej zwróconej w prawo, trzymającej na lewej ręce Dzieciątko Jezus. Maria o długich włosach opadających na ramiona jest odziana w płaszcz w bogaty wzór kwiatowy, z szeroką lamówką ozdobioną perłami. Rozchylony na piersi, ukazuje pofałdowaną szatę. Podobną sukienkę, ze szlaczkiem z zygzakowatą linią pod szyją ma Dzieciątko. Zwrócone ku Matce, wznosi do góry prawą rękę, w lewej trzyma opartą na kolanie księgę. Maria prawą ręką ukazuje Syna. Na głowach obu postaci umieszczono korony, otoczone aureolami, z wieńcem promieni w przypadku Madonny i z pojedynczą linią w przypadku Jezusa. Wzdłuż ramion Matki Boskiej widnieje szlak drobnych gwiazdek. Górne narożniki kompozycji wypełniają podwieszone draperie z tkaniny w bogaty ornament roślinny. Na ich tle ukazano wzlatujące postacie dwóch uskrzydlonych aniołów, które jedną ręką przytrzymują draperię, a drugą niewielkie wianuszki na wysokości korony Matki Boskiej. Wzdłuż górnej krawędzi dwie linie wyznaczają pas z niekompletną inskrypcją. W strefie dolnej, odbitej z drugiej strony deski, znalazła się dolna część fałdzistej szaty Madonny, zakryta u dołu trzema prostokątnymi polami. Powtarzają one wzór złożony z serc, z którymi symetrycznie łączą się cztery stylizowane liście. Każdy z czworokątów ma obramowanie ozdobione delikatnymi wolutami. Po bokach, na posadzce wypełniającej dół kompozycji, stoją dwaj bosonodzy zakonnicy o głowach z tonsurami otoczonych promienistymi aureolami. Zakonnik po prawej trzyma w prawej dłoni lilię, a w lewej otwartą księgę. Zakonnik po lewej wznosi do góry prawą rękę z wyciągniętym do góry placem wskazującym, w lewej trzyma krzyż i księgę. Przy pasie ma różaniec. Z ich ust, ku środkowi kompozycji wydobywają się pofalowane, zwinięte na końcu czarne filakterie, prawdopodobnie miejsce na niewycięte napisy. Wzdłuż dolnej krawędzi widnieje czarny szlak.
motyw ikonograficzny: anioł , aureola , Dzieciątko Jezus , gwiazda , Hodegetria , korona , krzyż , księga , kwiat (lilia) , Matka Boska z Dzieciątkiem , różaniec , serce , tonsura , wieniec , wstęga , zakonnik
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: OBRAZ PANNYMARIEI NASL SKU WOKLESNI , (u dołu kompozycji)
numer inwentarza: MC/E/604
uwagi: Odbitka pochodzi ze zbiorów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego działającego w Cieszynie od 1901. Trafiła do zbiorów PTL między 1901 a 1930 rokiem. W Księdze Inwentarzowej PTL (nr arch. 119) nosiła numer TL 403. Odbitka jest oprawiona w ramę o wymiarze: 64 x 45 cm.
literatura: Jacher-Tyszkowa, Polska grafika ludowa, 1970, s. 28, poz. 82, s. 174, il. 119 (odbitka z tej samej deski)
fotografia: Firla, Krystian , 2013
obiekty związane:
5000000606 klocek drzeworytniczy dwustronny Matka Boska z Olesna
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2013.04.02,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©