datowanie klocka drzeworytniczego:
1838
datowanie odbitki graficznej:
1921
opis:
Kompozycja ujęta w prostokąt stojący. Na tle arkady z kwiatowym, czteropłatkowym ornamentem, wspartej na dwóch kolumnach, w hieratycznej pozie ukazany Chrystus Pantokrator siedzący na tronie. Odziany w długą suknię z rozcięciem na piersiach. Szata pokryta rytmicznym, ukośnym kreskowaniem a w dolnej części, pośrodku, wertykalnymi liniami, naśladującymi fałdy. Spod szaty wystają bose, rozstawione na zewnątrz stopy. Twarz Jezusa okolona zarostem, wzrok utkwiony w przestrzeni. Lewą dłoń Chrystus unosi w geście błogosławieństwa, w prawej trzyma otwartą, zapisaną księgę. U dołu zaznaczona szachownica posadzki. Niżej, na wydzielonym, czarnym polu biały napis w lustrzanym odbiciu.
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: MMP/E/5826
uwagi:
Przedstawienie Chrystusa na tronie to jeden z trzech podstawowych typów kanoniczych ikony Chrystusa w kościele wschodnim.
Drzeworyt odbity został z jednego z klocków, użytkowanych w warsztacie rodzinnym Kostryckich z Płazowa, którzy wykonywali obrazy dla okolicznej ludności: zarówno dla katolików jak i wyznawców obrządku wschodniego.
obiekty związane:
5000000322
teka grafik
Teka Łazarskiego w Muzeum Mazowieckim w Płocku
5000000109
klocek drzeworytniczy dwustronny
Chrystus Tronujący, Święty Antoni Padewski z Radecznicy