materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 34 x 28,9 cm
datowanie klocka drzeworytniczego:
1751-1800
datowanie odbitki drzeworytniczej:
1921
opis:
Drzeworyt w kształcie prostokąta stojącego, kolorowany akwarelą ciemnogranatową, fioletową, żółtą i pomarańczową. Przedstawia Matkę Boską w półpostaci, która prawą ręką wskazuje na Dzieciątko spoczywające na jej lewym ramieniu. Wizerunek umieszczono na ciemnym tle, obramowano stylizowanymi kwiatami wielopłatkowymi, u dołu zamieszczono odcisk stopy Matki Boskiej. Madonna ubrana jest w suknię na powierzchni której widnieją pionowe fałdy wykonane gęstym kreskowaniem w motyw jodełki, oraz płaszcz zdobiony wzorem kwiatowym, lamowany. Na prawym ramieniu sześcioramienna gwiazda. Szyję oplata sznur korali. Twarz Matki Boskiej owalna, rysy ukazane schematycznie, gęste szrafowanie oddaje światłocień policzków i powiek. Głowę szczelnie okrywa maforion (welon), otacza aureola promienista, zwieńcza korona zamknięta, po bokach wzlatują dwa anioły, między którymi widnieje rozpięta banderola z napisem. Nad głową Madonny unosi się gołębica Ducha Świętego.Mały Jezus błogosławi prawą ręką a w lewej trzyma zamkniętą księgę. Ma owalną twarz, długie włosy i koronę. Ubrany jest w suknię zdobioną licznymi kropkami na piersi i rękawach, fałdowaną u dołu.
motyw ikonograficzny:
anioł
,
Dzieciątko Jezus
,
Gołębica Ducha Świętego
,
inskrypcja
,
korona
,
księga
,
Matka Boska Okulicka
,
odcisk stopy Matki Boskiej
,
ornament roślinny
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: S/155/11 MT
uwagi:
Klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę J. Kieszkowski datuje na drugą połowę XVIII wieku, a nieznanego autora określa jako "Mistrz Matki Boskiej Okulickiej".
Na rewersie znajduje się pieczęć z napisem "rew. 18".
Wzorem ikonograficznym drzeworytu jest cudowny obraz Matki Boskiej Okulickiej, tj. obraz uchodzący za najstarszą kopię wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, datowany na XVI wiek. Malowidło wykonane zostało farbami temperowymi na desce lipowej, ma wymiary 75 x 110 cm. Wg tradycji podarowane zostało do okulickiego kościoła przez niejakiego Wojciecha Krutskiego jako podziękowanie za uratowanie matki w czasie zarazy i siostry przy porodzie dziecka. Okulice znajdują się w powiecie brzeskim (woj. małopolskie) i kościół parafialny z cudownym obrazem pełni od wieków rolę lokalnego sanktuarium. W 1962 r. wizerunek Matki Boskiej Okulickiej został koronowany koronami papieskimi.
literatura:
Kieszkowski, Zwięzły katalog wystawy dawnych drzeworytów ludowych, 1921,
s. 23 nota 11
Skoczylas, Drzeworyt ludowy w Polsce, 1934,
fot. 15
Galaune, Lietuviu liaudies menas..., 1968,
s. 88
Jacher-Tyszkowa, Polska grafika ludowa, 1970,
s. 35 nota 149 (dot. podobnej odbitki w Muzeum Etnograficznym w Krakowie)
Z dawna Polski Tyś królową. Przewodnik..., 1990,
s. 235-237
obiekty związane:
5000000262
teka grafik
Teka Łazarskiego w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem