warianty tytułu: Bukiet kwiatów
datowanie klocka drzeworytniczego:
1751-1800
datowanie odbitki drzeworytniczej:
1921
opis:
Odbitka przedstawia girlandę o układzie zbliżonym do symetrii. Tworzą ją dwie esowate łodygi, z których wyrastają liście i kwiaty. W środku znajduje się motyw serca. Kompozycję wykonano zróżnicowaną kreską; grubszą kreską uwydatniono kontur, cienkim kreskowaniem pokryto powierzchnię liści i płatków kwiatowych. Ponadto liczne pola pokryte są punktowaniem i nieregularnymi romboidami. Całość otacza ramka w kształcie prostokąta stojącego.
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: S/155/4/MT
uwagi:
Klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę J.Kieszkowski datuje na drugą połowę XVIII wieku, natomiast nieznanego autora klocka określa mianem "Mistrza Wychowania N. Panienki", przypuszczając, że autorem kołtryny i wyobrażenia św. Anny z Matką Boską jest ten sam drzeworytnik (zob. obiekt w bazie o nr inw. S/155/3/MT). Rewers odbitki zawiera pieczęć z numerem 24.
Na kołtrynie wzorowany jest ornament okleiny Teki Łazarskiego.
Kołtryny były to obicia ścienne wykonywane na papierze lub tkaninie, znane w Polsce od renesansu. Początkowo pojawiły się na dworach, z czasem zaczęły zdobić wnętrza kościołów, domów mieszczańskich, by w końcu trafić także do chłopskich chałup. W zamożnych domach i kościołach zastępowały kurdybany i polichromię. W domach uboższych, zawieszane lub przyklejane na ścianie pełniły rolę makat.
literatura:
Kieszkowski, Zwięzły katalog wystawy dawnych drzeworytów ludowych, 1921,
s. 21, nota nr 4
Skoczylas, Drzeworyt ludowy w Polsce, 1934,
il. nr 96
Jacher-Tyszkowa, Polska grafika ludowa, 1970,
s. 32 nota 169, s. 221 fot. -odnosi się do podobnej odbitki w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej
obiekty związane:
5000000262
teka grafik
Teka Łazarskiego w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2012.05.07,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.