materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 37,4 x 28,4 cm
miejsce pochodzenia: Polska południowo-wschodnia
datowanie odbitki graficznej:
1801?-1900?
opis:
Centralnie ukazana na tle arkady Matka Boska z Dzieciątkiem, przedstawiona w sukni i welonie, udrapowanych na kształt stożka. Welon spływający z głowy ozdobiony cynobrowym ornamentem kwiatowym. Suknia bladoniebieska, ozdobiona z przodu wstawką z ornamentem roślinnym. W prawej doni Maria trzyma berło, lewą obejmuje Dzieciątko Jezus, ukazane w cynobrowej sukience. Jezus prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa, w lewej dłoni trzyma świat. Głowy obu postaci zwieńczone koronami, otoczone promienistymi nimbami, podkreślonymi cynobrową farbą. Nad głową Matki Boskiej Duch Święty pod postacią gołębicy. Po obu stronach kompozycji, z arkady zwisają dwie płonące lampy. Poniżej zapalone świece w lichtarzach oraz dwa anioły, zwrócone w stronę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, trzymające w dłoniach świece. Przy górnej krawędzi drzeworytu oraz w dolnej części, pod stopami Matki Boskiej napisy. Na rewersie obiektu pieczęć towarzystwa "Łemkiwszczyna"
motyw ikonograficzny:
anioł
,
arkada
,
berło
,
Dzieciątko Jezus
,
gest błogosławieństwa
,
Gołębica Ducha Świętego
,
jabłko królewskie
,
lampa
,
Matka Boska
,
świeca
stan zachowania: zły
napisy i znaki:
OBRAZ PNNIMARIECEL SKIKAZIMANKSD
,
(w górnej części kompozycji)
AVE.MATER.PIETATIS.ETITOTiVSTRINITATIS.NORiIERTRICIiNiVM AVE.TANTE.DIGNITATiSVTSISCDNSORSDEIPARTI
,
(w dolnej części kompozycji)
numer inwentarza: S/1590
uwagi:
Drzeworyt pozyskany do zbiorów przed 1939 r.Dawny nr inw.:946. Pieczęć na rewersie wskazuje, że należał do zbiorów Towarzystwa "Łemkiwszczyna". W karcie katalogu naukowego zamieszczona jest informacja, że drzeworyt oprawiony był w drewniane, nie malowane ramki.
Schemat kompozycyjny przedstawienia podobny jest do spotykanych na drzeworytach między innymi z wizerunkiem Matki Boskiej Loretańskiej (por. np. Matka Boska Loretańska z Teki Łazarskiego).