BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000201
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 30,5 x 20,4 cm
miejsce powstania: Kraków miejsce pozyskania: Kraków
datowanie klocka drzeworytniczego: 1836 datowanie odbitki graficznej: 1970-1971
opis: Drzeworyt odbity z XIX - wiecznego dwustronnego klocka drzeworytniczego. Święty Mikołaj przedstawiony w stroju liturgicznym biskupa obrządku wschodniego. Prawą rękę ma wzniesioną w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma pastorał. U góry, w obłokach ukazana Matka Boska i Chrystus z księgą. W środkowej części klocka, w tle: po lewej stronie cerkiew grecko-katolicka, po prawej kościół katolicki, u dołu kompozycji atrybuty świętego: trójka dzieci w naczyniu klepkowym (po lewej) oraz pasterz z rękoma złożonymi do modlitwy i wilk porywający owcę (po prawej)i napis. Całość otoczona czarną ramką zdobioną roślinnym ornamentem.
motyw ikonograficzny: cerkiew , Chrystus , gest błogosławieństwa , korona , kościół , Matka Boska , młodzieniec , naczynie , pasterz , pastorał , święty Mikołaj , zwierzę (owca) , zwierzę (wilk)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: O S MIKOŁAYA CUDOSTORCA , (u dołu drzeworytu)
numer inwentarza: 46403/a MEK
uwagi: Kult świętego Mikołaja występuje w kościele wschodnim i zachodnim. W Polsce znany popularny od średniowiecza. Święty Mikołaj uważany był przede wszystkim za patrona pasterzy, strzegącego bydło przed zarazą i wilkami, stąd obrazki z jego wizerunkiem zwane "Mikołajkami" chętnie naklejano na ściany stajni. Legendy związane ze świętym Mikołajem sprawiły, że jest przedstawiany również z takimi atrybutami jak kotwica i okręt (wybawił żeglarzy od morskiej katastrofy), z trzema złotymi kulami (podarował je na posag biednym pannom), z trojgiem dzieci w cebrzyku (uratował je od śmierci).
fotografia: Wąsik, Marcin , 2011
obiekty związane:
5000000196 klocek drzeworytniczy dwustronny Święty Mikołaj, Święty Onufry
opracowanie dokumentu: Grochal, Anna, 2011.11.08,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©