miejsce pochodzenia: Kodeń (gmina)
datowanie klocka drzeworytniczego:
1751-1800
opis:
Kompozycja ujęta w prostokąt stojący, obwiedziona grubą, czarną linią. Centralnie ukazany św. Ambroży, lekko zwrócony na prawo. Przedstawiony w stroju biskupa: w sięgającej niżej kolan rokiecie oraz zdobionej stylizowanym ornamentem roślinnym kapie, sięgającej do ziemi. Na piersiach i ramionach paliusz. Głowa zwieńczona mitrą. Prawą ręką św. Ambroży podtrzymuje pastorał, lewą dłoń unosi w geście błogosławieństwa. W prawej, górnej części kompozycji Oko Opatrzności, z którego wybiegają promienie, skierowane w stronę Świętego. Tło kompozycji wypełnione nierównymi, naprzemianległymi, poziomymi kreskami. W dolnej części kompozycji, na wydzielonym polu napis.
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: E/2114/ML (a)
uwagi:
Klocek odnaleziony został w okolicach Kodnia (woj. lubelskie, pow. bielski) - popularnego ośrodka pątniczego. Na początku XX w. znajdował się w posiadaniu ks. A. Pleszczyńskiego, który w 1901 r. odciśniętą z matrycy odbitkę opublikował w "Wiśle" ("Przesyłam Szanownej Redakcji odbitkę z kliszy, znajdującej się w mojem posiadaniu ..."). W latach 20. XX w. klocek był własnością ks. Ludwika Zalewskiego, który w 1922 roku udostępnił ją Władysławowi Łazarskiemu, a ten wykonał z niej serię odbitek. Ks. Zalewski odsprzedał klocek do zbiorów Muzeum Lubelskiego w Lublinie w 1952 r.
Święty Ambroży - ojciec i doktor Kościoła, biskup Mediolanu żyjący w IV wieku, czczony jest jako święty w kościele katolickim i prawosławnym. Hagiografowie podają, że gdy Święty był dzieckiem, przyleciały do niego pszczoły i zaczęły wchodzić do jego ust. Po chwili jednak wyleciały, unosząc się w górę, co przez ojca św. Ambrożego odczytane zostało jako zapowiedź niezwykłego życia syna. Pamięć o tym wydarzeniu z pewnością zadecydowała, że św. Ambroży czczony jest jako patron pszczelarzy i pasiek. Ule figuralne przybierające kształt św. Ambrożego, stawiane czasami w pasiekach mają chronić pszczele roje i zapewniać obfitość miodu.