BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001602
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 33,6 x 27,8 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1921
opis: Odbitka graficzna wykonana z czteropolowego klocka. (1) W lewym górnym narożniku widnieje Chrystus jako Zbawiciel Świata w promienistej aureoli, w lewej ręce trzymający jabłko królewskie a prawą błogosławiący. Postać ujęta jest w 3/4, ukazana w płaszczu i przepasanej sukni. Po bokach symetrycznie rozmieszczone fałdy draperii. (2) W prawym górnym narożniku znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej z charakterystyczną raną na prawym policzku, trzymającą na lewym ramieniu Dzieciątko Jezus i prawą ręką wskazującą na małego Zbawiciela. Madonna ma na sobie suknię i płaszcz, Dzieciątko ubrane jest w sukienkę, ich głowy otaczają promieniste aureole oraz zwieńczają korony zamknięte. Tło wypełnione draperią. (3) W lewym dolnym narożniku znajduje się św. Jan Ewangelista ukazany jako młodzieniec, z otwartą księgą i piórem, ubrany w tunikę i płaszcz. Tło wypełniają fałdy draperii, w dole widać napis. (4) W prawym dolnym narożniku znajduje się klęcząca, modląca się Matka Boska Bolesna z siedmioma mieczami wbitymi w serce. Ukazana została z lewego półprofilu, z pochyloną głową, zamkniętymi oczami i rękami złożonymi na piersi. Madonna ubrana jest w suknię i maforion, jej głowę otacza promienista aureola, po lewej stronie od widza wyrasta kwiat, tło wypełniają fałdy draperii, w dole napis.
motyw ikonograficzny: Dzieciątko Jezus , jabłko królewskie , Salvator Mundi
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: SALVATOR MVNDI , (w górze wizerunku 1) SANCTVS IOANNES , (w dole wizerunku 3) MATER DOLOROSA , (w dole wizerunku 4)
numer inwentarza: PME 31476
uwagi: Klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę J. Kieszkowski datuje na drugą połowę XVIII wieku, a nieznanego autora określa jako "Mistrz Matki Boskiej Okulickiej". Wizerunek (2) z Matką Boską Częstochowską został przez Kieszkowskiego błędnie rozpoznany jako Matka Boska Okulicka. Dokładne wymiary poszczególnych wizerunków: (1) 15,5 x 13,4 cm, (2) 16 x 13 cm, (3) 16 x 13,5 cm, (4) 16,5 x 13,3 cm.
fotografia: Koprowski, Edward , 2013
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2021.11.10,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©