BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001490
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 36,5 x 28 cm
miejsce powstania: Słowacja (Slovakia)
datowanie klocka drzeworytniczego: 1795-1805? datowanie odbitki drzeworytniczej: przed III 1949 , III 1949 - wizyta czechosłowackich muzealników w Polsce.
opis: Kompozycja ujęta w prostokąt stojący, przedstawiająca Matkę Boską obejmującą lewą ręką trzymane na kolanach ciało martwego Jezusa. Maria ukazana jest w mocno fałdowanej sukni zdobionej łańcuchem z wisiorem w kształcie serca i suto marszczonym płaszczu spływającym z głowy. Jej twarz z zaznaczonym podbródkiem lekko skierowana jest na lewo. Bezwładne ciało Jezusa okryte jest perizonium. Prawa ręka i głowa bezwładnie opadają. Na dłoniach, prawym boku i stopie (widoczna prawa) zaznaczono rany. Głowy obu postaci zwieńczone cesarskimi koronami i otoczone nimbami w formie obręczy. Dodatkowo wokół aureoli Matki Boskiej rozchodzą się promienie. Za Pietą usytuowany jest krzyż z titulusem, przez który przewieszona została długa tkanina. Pod poziomą belką, z prawej unosi się nad głową Marii nagi aniołek. Kompozycję otaczają z 3 stron dekoracyjnie splecione ze sobą obłoki, na których w dolnej części przystanęły dwa anioły okryte szatami, dotykające rąbków płaszcza Piety. Całość zamyka cienka obwódka. Rewers: Przekreślona pieczęć Państwowego Instytutu Badania sztuki ludowej i odręczny nr, oraz pieczęć Zakładu Badania Plastyki Architektury i Zdobnictwa Ludowego.
motyw ikonograficzny: anioł , aureola , Jezus Chrystus , korona , krzyż , Matka Boska Bolesna , obłok , Pieta
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: 84374/MEK
uwagi: Nowodruk odbity ze starego klocka o nieznanym miejscu przechowywania na terenie Czech lub Słowacji. Drzeworyt został przywieziony wraz z innymi odbitkami jako dar czechosłowackich muzealników przy okazji ich wizyty w Polsce w III 1949 r. Grafiki trafiła do kilku instytucji, między innymi do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz Państwowego Instytutu Badania Sztuki Ludowej oraz pieczęć `Zakładu Badania Plastyki Architektury, Zdobnictwa Ludowego. Kompozycja przedstawia najprawdopodobniej figurę Matki Boskiej Bolesnej pochodzącą z kościoła p.w. św. Marcina w zachodniosłowackiej miejscowości Holič. Tam w bocznym ołtarzu znajduje się XVIII-wieczna rzeźba, która otaczana była kultem.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2018
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2019.02.22,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©