materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 34,3 x 27,2 cm cm
miejsce powstania: Warszawa miejsce pozyskania: Gdańsk
datowanie klocka drzeworytniczego:
1751-1800
datowanie odbitki graficznej:
1921
opis:
Kompozycja ujęta w prostokąt stojący, przedstawia klęczącego świętego Franciszka (lewy profil), ubranego w brązowy habit przepasany sznurem z węzłami i sandały na stopach. Wokół głowy żółty, okrągły nimb z brązową obręczą. Św. Franciszek spogląda w niebo, które zasłaniają niebieskie, kłębiaste obłoki. Nad jednym z nich unosi się krucyfiks, z którego biegną żółte promienie od ran Chrystusa, znaczące stygmaty na ciele świętego. W tle kompozycji żółta i niebieska gwiazda, z lewej strony wznosi się brązowe wzgórze Alwerni, poniżej kościół, po prawej kaplica przed którą modli się pielgrzym. Po prawej stronie ukazano atrybuty św. Franciszka : czaszkę, otwartą księgę i przewrócony kielich. Kompozycja ujęta w czarną ramkę. W dole na jasnym polu napis. Na rewersie pieczęć "25".
motyw ikonograficzny:
aureola
,
Chrystus na krzyżu
,
czaszka
,
góra
,
kielich
,
kościół
,
księga
,
święty Franciszek
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: Gr. Al. 4074 (25)
uwagi:
Odbitka graficzna wykonana z klocka datowanego wg Kieszkowskiego na drugą połowę XVIII wieku. Przedstawia wyobrażenie mistycznego przeżycia, którego doświadczył św. Franciszek, gdy przebywając w sanktuarium na górze Alwerni (La Verna, Włochy) we wrześniu 1224 roku, ujrzał Chrystusa pod postacią ukrzyżowanego serafina i otrzymał stygmaty.
Drzeworyt pochodzi z teki, która znalazła się w Bibliotece Gdańskiej w latach 1945-1975.
literatura:
Kieszkowski, Zwięzły katalog wystawy dawnych drzeworytów ludowych zbieranych i wydanych przez Zygmunta Łazarskiego, 1921,
s. 28, nr 29
Jacher-Tyszkowa, Polska grafika ludowa, 1970,
s. 34 nota 137 (dot. podobnej odbitki w Bibliotece Jagiellońskiej)
Fros, Sowa, Twoje imię, 1975,
s. 233-236
obiekty związane:
5000001293
teka grafik
Teka Łazarskiego w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku