materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt
wymiary: 17 x 10,3 cm
datowanie odbitki graficznej:
2009
opis:
Święta ukazana schematycznie, w całej postaci. Odziana w długą suknię oraz w długi płaszcz z ciemną lamówką zdobioną białymi kropkami. Z głowy otoczonej nimbem w formie podwójnej obręczy, zwieńczonej zamkniętą koroną z krzyżykiem, spływa czarny welon (włosy?). W prawej liść palmy, w lewej kielich z hostią. Po prawej miniatura wieży. Przy dolnej krawędzi odręczna sygnatura ołówkiem. Drzeworyt miejscami słabo odciśnięty, po lewej widoczny odcisk palca.
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: 82985/MEK
uwagi:
Autor odbitki i klocka - Włodzimierz Ostoja-Lniski wykonuje drzeworyty, które najczęściej wkomponowuje w obrazy na szkle. Nawiązuje tym samym do tradycji kaszubskiego malarstwa na szkle. Obrazy wykonywane na Kaszubach tą techniką często uzupełniane były fragmentami drzeworytów, później także drukami wykonanymi innymi technikami, oraz bogato zdobione rozbudowanym ornamentem kwiatowym. Zdaniem Tadeusza Seweryna kaszubscy malarze obrazów na szkle byli często także odbijaczami drzeworytów.
Drzeworyt został ofiarowany przez autora wraz z innymi pracami Muzeum Etnograficznemu w Krakowie w 2014 r. w czasie prac Muzeum nad wirtualna wystawą "Czarne na białym" (zob. potral WMDL: http://www.drzeworyty.pl/artysci/ )
Grafika przedstawia wizerunek świętej Barbary, czczonej zarówno w kościele katolickim i prawosławnym. Należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli. Jest opiekunką w każdej potrzebie, patronką dobrej śmierci i trudnych zawodów (górników, hutników, rybaków) a także więźniów. Zwracano się do niej także w czasie burz, pożarów, epidemii dżumy. Przedstawiana najczęściej z atrybutami: kielichem z hostią, którą miał jej przynieść anioł przed śmiercią, mieczem, którym została ścięta, czy z wieżą, w której była więziona.