BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001214
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt poprzeczny
wymiary: 11,5 x 12,7 x 1,5 cm
miejsce powstania: Wola Libertowska miejsce pochodzenia: Wola Libertowska miejsce pozyskania: Wola Libertowska
datowanie klocka drzeworytniczego: 1981?
opis: Na awersie klocka pośrodku została przedstawiona twarz mężczyzny o dużych oczach, wąskich, wygiętych w podkówkę ustach i krótkiej brodzie. Człowiek wspiera się łokciami na zygzakowatym podłożu, unosząc ręce do góry, obejmując dłońmi skronie i górną część głowy. Broni ją przed ostrym dziobem wrony. Jej głowa z wypukłymi oczami znajduje się w górnej części kompozycji. Po bokach, trzymając człowieka w uścisku, zwisają skrzydła ptaka z pagonami z generalskim wężykiem na "ramionach". Na rewersie znajduje się kompozycja w półkolistym kształcie nawiązującym do formy przekroju chodnika w kopalni, z prostą linią u dołu oraz pasem drobnych półkoli wzdłuż ścian i pułapu. Tło czarne, na nim cienkimi liniami została wykonana scena ukazująca pracującego górnika z nadzorującym go, uzbrojonym mężczyzną w mundurze. Po prawej przedstawiony z profilu wychudły górnik o obnażonym torsie, ubrany w hełm, wąskie spodnie i buty w cholewkami (gumiaki?), zwrócony w prawo nabiera na łopatę bryłę węgla z usypanej w rogu pryzmy. Jego postać od góry oświetla lampka z pochylonym płomieniem, z której padają rozproszone promienie w kształcie przerywanych linii. Za górnikiem stoi pusty kopalniany wózek, zaś po lewej poganiający go do pracy człowiek w mundurze z wężykami generalskimi na czapce z daszkiem i pagonie. Mundurowy ma na sobie płaszcz spięty na wypukłym brzuchu paskiem z klamrą. W lewej dłoni trzyma uniesioną długą pałkę, w prawej pistolet wycelowany w robotnika.
motyw ikonograficzny: generalski wężyk , górnik , kopalnia , mundur wojskowy , ofiara , pagon , wózek na węgiel , zwierzę (wrona) , żołnierz
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: IV/1 IMG 4707 i 4708
uwagi: Klocek drzeworytniczy powstał w okresie stanu wojennego i ukazuje scenę będącą aluzją do ówczesnej sytuacji, losu osób prześladowanych i poddanych presji. W nocy 12/13 grudnia 1981 r. powstała Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON) sprawująca w czasie stanu wojennego (1981–1983) władzę w Polsce. Skrót nazwy tego organu szybko został skojarzony ze złowrogą wroną, którą wyposażano w epolet z generalskim wężykiem przypominającym osobę generała Wojciecha Jaruzelskiego, stojącego na czele rady. W stanie wojennym wrona pojawiła się nie tylko w satyrze politycznej, ale i licznych kawałach, piosenkach. Antoni Toborowicz ur. 1941 wystawiał w 1982 roku swoje prace w kościele w Warszawie przy ul. Żytniej. Część z nich trafiła do zbiorów Biblioteki Narodowej. Drzeworyty Toborowicza były sprzedawane także jako cegiełki na podziemną działalność związkową.
fotografia: Wąsik, Marcin , 2014
obiekty związane:
5000001212 odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego Satyra polityczna
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2014.12.11,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©