datowanie klocka drzeworytniczego:
1982
opis:
Na awersie ukazano chudą szkapę o zamkniętych oczach, ugiętych nogach, która do końca tunelu o czarnych popękanych ścianach dociągnęła niski wózek na czterech kołach. Na nim stoi tęga świnia - potwór (?) w długiej sukni zapinanej na guziki, w koronie na głowie, z otwartą paszczą z widocznym językiem. W lewej kończynie trzyma pistolet, zaś w prawej wyciągniętej do przodu policyjną pałkę, którą uderza w chudy grzbiet konia. Po prawej stronie u dołu obok siebie widnieją wykonane białorytem liczba "82" w lustrzanym odbiciu i monogram wiązany autora klocka "AT".
Na przedstawionym po lewej stronie rewersu uginającym się wozie o czterech kołach siedzi potwór - gruby wieprz ukazany w półpostaci. Wóz jest ciągnięty w prawo, pod górę przez wychudzonego konia o zaznaczonych żebrach i cienkich nogach. Koń potyka się na wzniesieniu przednimi nogami, które są ugięte i spada głową do dołu, w którym została ukazana miska z parującą strawą (?). Wieprz ubrany w koszulę z krawatem i marynarkę pokrytą z przodu licznymi orderami trzyma w krótkiej prawej kończynie pistolet, zaś w lewej, lekko uniesionej policyjną pałkę. Ma wyszczerzone kły, a nad głową zygzakowatą koronę. Tło nad koniem częściowo wypełnia motyw biało-czarnej kratki, wokół wieprza są widoczne krótkie promienie. Kompozycja z białym tłem środkowej części została ujęta w czarne nieregularne obramowanie różnorodnej szerokości o poziomym układzie, liniach zaokrąglonych w narożnikach i na załamaniach. W prawym górnym rogu widnieje monogram wiązany autora "AT" na czarnym polu, zaś po lewej liczba "82" w odbiciu lustrzanym.
stan zachowania: dobry
napisy i znaki:
82
,
(po prawej stronie, u dołu awersu)
82
,
(w górnym rogu rewersu, po lewej stronie)
AT
,
(po prawej stronie, u dołu awersu)
AT
,
(w górnym rogu rewersu, po prawej stronie)
numer inwentarza: IV/24 IMG 4692 i 4693
uwagi:
Klocek drzeworytniczy powstał w okresie stanu wojennego i jest aluzją do ówczesnej sytuacji. Według autora to satyra na przewodnią rolę PZPR, ukazująca także stan ledwo dyszącej, a wręcz "padającej" polskiej gospodarki.
Antoni Toborowicz ur. 1941 wystawiał w 1982 roku swoje prace w kościele w Warszawie przy ul. Żytniej. Część z nich trafiła do zbiorów Biblioteki Narodowej.
Drzeworyty Toborowicza były sprzedawane także jako cegiełki na podziemną działalność związkową.
obiekty związane:
5000001181
odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego
Satyra polityczna
5000001182
odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego
Satyra polityczna