datowanie klocka drzeworytniczego:
1972
opis:
Awers. Skierowana w prawo Matka Boska okryta czarnym maforionem ozdobionym przy brzegach białymi motywami w układzie pasowym trzyma na kolanach zaznaczonych białym szrafowaniem martwego Syna. Lewą dłoń ma podłożoną pod jego głowę mocno wychyloną do tyłu, o pobrużdżonej twarzy, zamkniętych powiekach i szpiczastej brodzie. Prawą ręką wynurzającą się spod maforionu, Maria trzyma jego prawą rękę za łokieć. Białą twarz Matki Boskiej kontrastującą z czernią szat z białym kreskowaniem pod szyją, naznacza wyraz bólu widocznego w zmarszczkach na policzkach, na czole oraz w wykrzywionych ustach. Głowę Marii otacza biała aureola z ażurowym pasem wewnątrz i drobnymi promieniami wokół. Chrystus o wychudłym ciele, ma opuszczoną prawą rękę i szczupłe nogi ugięte w kolanach, z lewą stopą przykrytą prawą. W dłoniach, stopie i lewym boku widnieją rany świadczące o przebytej męce na krzyżu. Z rany w boku spływają po chudym torsie czarne krople krwi. Biodra okrywa czarne perizonium w białe poprzeczne fałdy. Głowę Chrystusa otacza owalna aureola z białymi promieniami na czarnym tle przedzielonymi (nimb krzyżowy) trzema czworobokami z wpisanymi motywami kółek. Po bokach zakomponowano dwa dekoracyjne pasy.
Na rewersie kompozycja w kształcie zbliżonym do nieregularnego prostokąta stojącego. Na zwróconym w lewo czarnym rumaku w białe kropki, ukazanym z boku w dynamicznej pozie, t.j. wspiętym na tylne nogi, siedzi święty Jerzy w białym stroju, z powiewającym za plecami pasiastym płaszczem. Jego głowę o czarnych krótkich włosach osadzoną na cienkiej szyi otacza owalna aureola wypełniona gęsto białymi promieniami. Aureola promieniuje też na zewnątrz. Święty trzyma oburącz cienką czarną włócznię, której ostrze jest zanurzone w paszczy węża wijącego się w dolnej części kompozycji. Wzdłuż jego ciała prowadzi zygzakowaty szlak, na głowie widnieją trzy wypustki. Tło wypełnia deseń z krzyżujących się linii i czarnych punktów, a po lewej w górnej części znajduje się słabo czytelny monogram twórcy "AT". Pod przednimi nogami konia wśród białych kresek zapełniających tło ginie datowanie deski, liczba "27". Całość jest obramowana cienką czarną linią z rzędem białych półkoli o czarnym obramowaniu.
stan zachowania: dobry
napisy i znaki:
27
,
(na rewersie, pod przednimi nogami konia)
AT
,
(u góry rewersu, po lewej)
numer inwentarza: I/2 IMG 4737 i 4738
uwagi:
Klocek z 1972 roku. W okresie stanu wojennego Antoni Toborowicz ur. 1941 wystawiał w 1982 roku swoje prace w kościele w Warszawie przy ul. Żytniej. Część z nich trafiła do zbiorów Biblioteki Narodowej. Drzeworyty Toborowicza były sprzedawane także jako cegiełki na podziemną działalność związkową.
obiekty związane:
5000001070
odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego
Pieta
5000001202
odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego
Święty Jerzy
5000001225
odbitka graficzna z klocka drzeworytniczego dwustronnego
Święty Jerzy