BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001023
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 31 x 20,6 cm
miejsce pozyskania: Lublin
datowanie klocka drzeworytniczego: 1836 datowanie odbitki graficznej: przed 1972.02.12
opis: Kompozycja ujęta w prostokąt stojący. Centralnie ukazany Święty Mikołaj, przedstawiony w stroju liturgicznym biskupa obrządku wschodniego. Prawą rękę wznosi w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma pastorał. U góry, na obłokach ukazana Matka Boska (z prawej) i Chrystus z księgą (z lewej). W głębi kompozycji, po lewej cerkiew, po prawej kościół. U dołu kompozycji atrybuty świętego: trójka dzieci w naczyniu klepkowym (po lewej) oraz po prawej klęczący pasterz ze złożonymi do modlitwy rękami, niżej wilk porywający owcę. U dołu napis. Całość otoczona czarną ramką zdobioną roślinnym ornamentem.
motyw ikonograficzny: cerkiew , Chrystus , gest błogosławieństwa , korona , kościół , Matka Boska , młodzieniec , naczynie , pasterz , pastorał , święty Mikołaj , zwierzę (owca) , zwierzę (wilk)
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: O S MIKOŁAYA CUDOSTORCA , (u dołu drzeworytu)
numer inwentarza: E/2684/MWL
uwagi: Kult świętego Mikołaja popularny jest zarówno w kościele wschodnim jak i zachodnim. Święty Mikołaj powszechnie czczony był jako patron pasterzy, strzegący bydło przed zarazą i wilkami. Obrazki z jego wizerunkiem zwane "Mikołajkami" chętnie naklejano na ścianach stajni, by "strzegły" zwierząt. O dużej popularności przedstawień tego Świętego może świadczyć fakt, że w warsztacie Kostryckich z Płazowa znajdowały się prawdopodobnie 4 klocki z tym wizerunkiem (do dziś zachowane 3). Grafika pochodzi z kolekcji Henryka Zwolakiewicza.
fotografia: Wasilczyk, Krzysztof , 2013
obiekty związane:
5000000196 klocek drzeworytniczy dwustronny Święty Mikołaj, Święty Onufry
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2014.02.13,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©