datowanie klocka drzeworytniczego:
1836
datowanie odbitki drzeworytniczej:
przed 1971.10.16
,
data pozyskania do kolekcji MWS
opis:
Drzeworyt odciśniety na szarym papierze czerpanym, żeberkowym. Kompozycja ujęta w prostokąt stojący. Centralnie ukazany św. Onufry, zwrócony w prawo, w pozycji klęczącej, z rękoma wzniesionymi ku górze. Święty ma długie, sięgające do pasa włosy i brodę, a na biodrach przepaskę z drobnych listków. W górnej części kompozycji widoczne wśród obłoków dwa anioły, z których jeden trzymając w prawej ręce berło, lewą nakłada świętemu koronę na głowę, drugi podaje mu hostię z kielicha. W tle łagodne wzniesienia, cztery stylizowane drzewa, roślinność porastającą ziemię, po prawej czarny krzyż. U dołu napis kursywą.
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: E/1849/MWL
uwagi:
Kult świętego Onufrego występuje w kościele wschodnim i zachodnim, w Polsce znany jest od średniowiecza. Święty Onufry, pustelnik, patron podróżników, włókniarzy, dorożkarzy jest przedstawiany z długimi włosami i brodą, które miały stanowić jedyne jego okrycie. Innymi atrybutami są grota przy źródle, a także dwa lwy kopiące dla niego grób. Kapliczki z jego figurą stawiano w odludnych miejscach, między innymi przy leśnych drogach, w górach.
Odbitka wykonana została z jednego z trzynastu zachowanych klocków drzeworytniczych, pochodzących z warsztatu Macieja Kostryckiego i jego rodziny z Płazowa.
Grafika pochodzi z kolekcji Henryka Zwolakiewicza.
literatura:
Grabowski, Ludowe obrazy drzeworytnicze, 1970,
s. 136-137, il. 14, 15
Jacher-Tyszkowa, Polska grafika ludowa, 1970,
s. 24, 68, il. 13
Skoczeń-Marchewka, Otręba, Michura, Teka: Drzeworyty ludowe..., 2001
Skoczeń-Marchewka, Drzeworyty ludowe z Płazowa...,2009
obiekty związane:
5000000196
klocek drzeworytniczy dwustronny
Święty Mikołaj, Święty Onufry