datowanie klocka drzeworytniczego:
1760-1800
datowanie odbitki drzeworytniczej:
1921
opis:
Drzeworyt w kompozycji pionowej przedstawiający Najświętszą Rodzinę. Po lewej stronie kompozycji postać Matki Bożej, odzianej w długą, mocno sfałdowaną szatę przewiązaną w pasie. Spod szaty widoczne bose stopy. Na głowie Maryi welon. Twarz wyraźnie zaznaczona. Głowę otacza aureola z cienkich kreseczek. Ręce Matki Bożej delikatnie wyciągnięte w stronę stojącego obok niej młodego, nastoletniego Jezusa. Po lewej stronie Maryi ukazany św. Józef, przedstawiony w długiej, luźnej szacie, z pod której widoczne są jego bose stopy. W lewej ręce trzyma kwiat lilii. Jego twarz, okolona długimi włosami i brodą bardzo wyrazista. Głowę otacza aureola z cienkich kreseczek.
Pomiędzy Maryją i Józefem postać młodego Jezusa. Ubrany jest on w długą, sfałdowana szatę przepasaną sznurem. Na ramiona ma zarzucony sięgający ziemi płaszcz. Spod stroju wystają bose stopy. Prawą ręką, lekko wzniesioną do góry trzyma rękę Maryi. W lewej ma długi, cienki kij. Twarz, zaznaczona wyraziście z delikatnym uśmiechem. Głowę okoloną półdługimi włosami otacza aureola z podwójnej linii.
W górnej część kompozycji, ponad Najświętszą Rodziną znajdują się gęste obłoki, z których wyłania się postać Boga Ojca wyciągającego ramiona w stronę Jezusa, Maryi i Józefa. Poniżej rozstępujących się obłoków postać gołębicy otoczonej promienistym okręgiem z drobnych kreseczek.
Najświętsza Rodzina ukazana została na niewielkich wydmach, podkreślonych cienkimi, długimi kreseczkami. Wzdłuż dolnej krawędzi drzeworytu inskrypcja. Całość kompozycji otoczona prostą ramką.
motyw ikonograficzny:
aureola
,
Bóg Ojciec
,
Duch Święty
,
Dzieciątko Jezus
,
Gołębica Ducha Świętego
,
kij
,
kwiat (lilia)
,
Maria
,
Matka Boska
,
obłok
,
święty Józef
stan zachowania: dobry
napisy i znaki:
MARIA IEZVS IOSEF
,
(pod postaciami, wzdłuż dolnej krawędzi drzeworytu)
numer inwentarza: Gr.Pol.2391/11 MNW
obiekty związane:
5000000505
teka grafik
Teka Łazarskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie
opracowanie dokumentu: Woźny, Anna, 2013.09.06,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.