datowanie odbitki:
1801?-1850?
opis:
Drzeworyt przedstawia Jezusa po osądzeniu, stojącego boso z rękami skrępowanymi sznurem, skrzyżowanymi na piersi. Chrystus ubrany jest w długą fałdowaną szatę, na piersi ma szkaplerz z krzyżem równoramiennym, głowę wieńczy korona cierniowa i otacza okrągła promienista aureola. Włosy długie do ramion, twarz pociągła, oczy zamknięte. Sznur zwisający poniżej rąk posiada trzy węzły. Postać ukazana został na tle ciemnej niszy, którą z obu stron otaczają zasłony z frędzlami. W górze napis w języku polskim. Całość ujęta w ozdobną ramkę z symetrycznie poprowadzonym wzorem roślinnym i geometrycznym.
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: Gr.Pol.12925 MNW
uwagi:
Drzeworyt ukazuje cudowny obraz Chrystusa z kaplicy w Dowianach na Litwie (pow. poniewieski). Należy prawdopodobnie do kręgu wizerunków wzorowanych na cudownej figurze Jezusa Nazareńskiego, datowanej na 1700 rok, która znajdowała się w kościele księży trynitarzy na Antokolu w Wilnie. Kult Jezusa Nazareńskiego związany jest z tradycją zakonu trynitarzy, który powstał w średniowiecznej Hiszpanii, w czasie rekonkwisty. Charyzmatem zgromadzenia było wykupywanie braci chrześcijan z rąk niewiernych Maurów. Wszędzie tam, gdzie powstawał kolejny zakon, pojawiała się także kopia pierwowzoru "Chrystusa Spętanego", znajdującego się w Madrycie. W Polsce obszarem działania trynitarzy były Kresy, na których prowadzono misję wykupywania chrześcijan z niewoli u Tatarów. Z upływem czasu wizerunek Jezusa Nazareńskiego zaczął symbolizować wyzwolenie od grzechu i wyrażał akt ekspiacji.
Drzeworyt pochodzi z kolekcji Józefa Ignacego Kraszewskiego. Od roku 1869 w posiadani Branickich, następnie Tarnowskich w Suchej. Do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie zakupiony w 2006 r. Link do bazy danych Muzeum Narodowego w Warszawie: http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata?id=9932