BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000478
materiał (podłoża): papier
wymiary: 15,9 x 10 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki graficznej: 1921
opis: Święty Mikołaj w stroju biskupim zwrócony w prawą stronę. Na głowie otoczonej owalną aureolą infuła. Szatę z komżą w drobne paski i z wąską koronką u dołu okrywa kapa spięta pod szyją, ozdobiona motywem białych kwiatów na czarnym tle. Spod kapy wyłania się stuła. Lewa ręka wzniesiona w geście błogosławieństwa. W prawej dłoni księga oraz pastorał o ozdobnym zakończeniu. Twarz z dużymi oczami, cienkimi wąsami i krótką brodą. W prawym górnym rogu opromienione Oko Opatrzności. Poniżej, na białym tle, atrybut w postaci trzech młodzianków w naczyniu klepkowym. U stóp świętego stojącego na czarnym podłożu z kępami białej trawy, klęczy mężczyzna o czarnych włosach i wąsach. To prawdopodobnie pasterz zwracający się o opiekę do św. Mikołaja. Z lewej strony zakomponowano drzewo liściaste o lancetowatej koronie z drobnych liści, zaś poniżej zwrócone w lewo zwierzę (wilka?). Z trzech stron kompozycja została zamknięta obramowaniem z pojedynczej linii.
motyw ikonograficzny: aureola , biskup , drzewo , gest błogosławieństwa , infuła , księga , młodzieniec , naczynie , Oko Opatrzności , pasterz , pastorał , stuła , święty Mikołaj , zwierzę (wilk)
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: I.11047 BJ
uwagi: Podobne do opisanego drzeworyty, zwane były "mikołajkami" i przyklejane na ścianach stajni. Św. Mikołaj był bowiem patronem pasterzy, a zwierzęta domowe miał chronić przed chorobami i wilkami. W tradycji ludowej zachowały się liczne modlitwy i opowieści o tym świętym. <br > Klocek, z którego wykonano odbitkę należy do zbioru pochodzącego z rodzinnego warsztatu Kostryckich w Płazowie.
fotografia: Duda, Tadeusz , 2011
obiekty związane:
5000000030 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Jagiellońskiej
5000000141 klocek drzeworytniczy jednostronny Święty Mikołaj
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.11.26,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©