materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 35,5 x 26,7 cm
datowanie klocka drzeworytniczego:
1751-1800
datowanie odbitki:
1921
opis:
Odbitka z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, ukazuje ludowe odwzorowanie cudownego obrazu Madonny z Różanegostoku. Na drzeworycie w kształcie prostokąta stojącego, jednopłaszczyznowym, kolorowanym akwarelą, przedstawiono Madonnę, która trzyma na prawej ręce małego Zbawiciela, a lewą na Niego wskazuje (lustrzane odbicie tzw. Hodegetrii). Po bokach kolumny stanowiące obramienie, w górze kłęby obłoków. Centralne pole wypełnia owalny feretron na trapezowatej podstawie, otaczają go dekoracyjne wstęgi i wzlatujące putta, na szczycie korona zamknięta. Matka Boska ma na sobie płaszcz modelowany kreskami w jodełkę, brzegi zdobi lamówka. Na głowie korona, dokoła głowy aureola. Jezus trzyma w prawe ręce księgę, lewą błogosławi, na głowie ma koronę, dokoła aureola, ubrany jest w sukienkę. Na podstawie feretronu umieszczono monogram maryjny. Dołem poprowadzono niezrozumiały napis. Karnacja różowa, nimby szafirowe z różową obwódką, płaszcz Matki Boskiej fioletowy a suknia w jaśniejszym odcieniu tej barwy, sukienka Dzieciątka brązowa. Tło w ramie koloru łososiowego, rama pomarańczowa z niebieskim pasem wzdłuż środka oraz żółtymi zdobieniami. Podstawa feretronu niebieska, korona nad feretronem brązowa, putta beżowe, kolumny czerwone, różowe i niebieskie, obłoki różowe. Prześwity tła niebieskie.
motyw ikonograficzny:
aureola
,
Dzieciątko Jezus
,
feretron
,
kolumna
,
korona
,
księga
,
Najświętsza Maria Panna
,
putto
stan zachowania: dobry
napisy i znaki:
ATRONKOR:OZANO:AES:POYASI
,
(u dołu)
MARYA
,
(na podstawie feretronu)
numer inwentarza: MMP/E/5912
uwagi:
Kieszkowski datuje klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę na drugą połowę XVIII wieku, a nieznanego autora klocka określa mianem "Mistrz Stygmatyzacji św. Franciszka" (rzekomego autora innych drzeworytów z Teki Łazarskiego, 1921).
Słynący łaskami obraz Matki Boskiej z Różanegostoku, pierwowzór drzeworytu, namalowany został w 1652 roku przez malarza w Grodnie Jana Szrettera, i z początku należał do rodziny Tyszkiewiczów. Wkrótce trafił do kaplicy w Różanymstoku jako cudowny, a po latach spoczął w nowej świątyni. W XVIII wieku szerzeniem kultu zajmowali się ojcowie dominikanie. Po rozbiorach i kasacie zakonu dominikanów sanktuarium przeszło w ręce prawosławnych. Obraz w sierpniu 1915 roku, w obliczu zagrożenia działaniami wojennymi, został wywieziony w głąb Rosji i już nie powrócił do Polski (prawdopodobnie trafił do klasztoru w Połocku). W Różanymstoku umieszczono w 1929 roku kopię wizerunku Matki Boskiej Różanostockiej, namalowaną w firmie Włodzimierza Tura w Warszawie. Obraz ten został ukoronowany papieskimi koronami w 1981 r.
obiekty związane:
5000000322
teka grafik
Teka Łazarskiego w Muzeum Mazowieckim w Płocku