BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000313
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 32,9 x 27,8 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1751-1800 datowanie odbitki drzeworytniczej: 1921
opis: Odbitka graficzna wykonana z czteropolowego klocka, kolorowana akwarelą. (1) W lewym górnym narożniku widnieje Chrystus jako Zbawiciel Świata, który w lewej ręce trzyma jabłko królewskie a prawą błogosławi. Postać ujęta jest w 3/4, ma na sobie ciemnobrązowy płaszcz i białą szatę przepasaną niebieskim pasem. Głowę otacza promienista aureola, żółto kolorowana w środku i z niebieskim otokiem. Twarz i dłonie różowe, włosy i zarost brązowy. Tło jasne, po bokach symetrycznie rozmieszczone fałdy draperii w kolorze różowym, czerwonym, niebieskim i żółtym, natomiast w górze widnieje poziomy pas niebiesko-żółtej koronki nad którą znajduje się napis. (2) W prawym górnym narożniku znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej z charakterystyczną raną na prawym policzku, trzymającą na lewym ramieniu Dzieciątko Jezus i prawą ręką wskazującą na małego Zbawiciela. Madonna ma na sobie brązową suknię i niebieski płaszcz, Dzieciątko ubrane jest w brązową sukienkę. Głowy postaci otaczają żółte promieniste aureole oraz zwieńczają korony zamknięte. Tło jasne ozdobione różowo-czerwoną draperią. (3) W lewym dolnym narożniku znajduje się św. Jan Ewangelista ukazany jako młodzieniec, z otwartą księgą i piórem, ubrany w niebieską tunikę i czerwony płaszcz. Ma jasnoróżową karnację, półdługie brązowe włosy, jego głowę otacza żółta promienista aureola. W górze znajduje się poziomy pas ozdobnej niebiesko-żółtej koronki, tło wypełniają fałdy brązowej, żółtej i niebieskiej draperii, natomiast w dole widać napis. (4) W prawym dolnym narożniku znajduje się klęcząca, modląca się Matka Boska Bolesna z siedmioma mieczami wbitymi w serce. Ukazana została z lewego półprofilu, z pochyloną głową, zamkniętymi oczami i rękami złożonymi na piersi. Madonna ubrana jest w białą suknię i niebieski maforion, ma jasnoróżową karnację, jej głowę otacza żółta promienista aureola. Klęczy na zielonej podłodze, po lewej wyrasta niebieski kwiat, tło ciemnobrązowe, po bokach znajdują się zielone, żółte i niebieskie fałdy draperii, górą biegnie poziomy szlak w kolorze zielono-niebieskim. W dole napis.
motyw ikonograficzny: aureola , Dzieciątko Jezus , jabłko królewskie , korona , krzyż , księga , kwiat , miecz , pióro , Salvator Mundi
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: SALVATOR MVNDI , (w górze wizerunku 1) SANCTVS IOANNES , (w dole wizerunku 3) MATER DOLOROSA , (w dole wizerunku 4)
numer inwentarza: I.11010 BJ
uwagi: Klocek drzeworytniczy z którego wykonano odbitkę J. Kieszkowski datuje na drugą połowę XVIII wieku, a nieznanego autora określa jako "Mistrz Matki Boskiej Okulickiej". Wizerunek (2) z Matką Boską Częstochowską został przez Kieszkowskiego błędnie rozpoznany jako Matka Boska Okulicka. Dokładne wymiary poszczególnych wizerunków: (1) 15,5 x 13,4 cm, (2) 16 x 13 cm, (3) 16 x 13,5 cm, (4) 16,5 x 13,3 cm.
fotografia: Duda, Tadeusz , 2011
obiekty związane:
5000000030 teka grafik Teka Łazarskiego w Bibliotece Jagiellońskiej
opracowanie dokumentu: Graff, Grzegorz, 2012.09.09,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©