BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000441
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 30,1 x 20,2 cm
miejsce powstania: Warszawa
datowanie klocka drzeworytniczego: 1836 odbitki graficznej: 1921
opis: Drzeworyt przedstawia zwróconego w prawo świętego Onufrego. Święty klęczy z rękoma wzniesionymi ku górze. Jego włosy i zarost sięgają do pasa. Wokół bioder widnieje opaska z drobnych liści. Przed św. Onufrym na ziemi leży otwarta księga. W górnej części kompozycji z chmur wynurzają się dwaj aniołowie. Jeden trzyma w prawej ręce berło, zaś lewą nakłada na głowę świętego koronę. Drugi podaje mu hostię z kielicha. W tle ukazano: łagodne wzniesienia porośnięte stylizowaną roślinnością, cztery drzewa, a po prawej, na horyzoncie czarny krzyż. U dołu umieszczono inskrypcję.
motyw ikonograficzny: anioł , berło , broda (zarost) , drzewo , hostia , kielich mszalny , korona , krzyż , obłok , pustelnik , święty Onufry , włosy
stan zachowania: dobry
napisy i znaki: 183 PRAWDIWY WYZURONEK SWONOFRY , (u dołu drzeworytu)
numer inwentarza: MMP/E/5832
uwagi: Odbitka z klocka drzeworytniczego z Płazowa użytkowanego przez rodzinę Kostryckich. Kieszkowski notuje o przypuszczalnym autorze: "Mistrz św. Onufrego (ruski)". <br > Kult świętego Onufrego występuje zarówno w kościele wschodnim, jak i zachodnim. W Polsce znany jest od średniowiecza. Święty Onufry był pustelnikiem z Egiptu. Atrybuty świętego odnoszą się do szczegółów z jego hagiografii. Ten patron podróżników, włókniarzy, dorożkarzy jest przedstawiany z długimi włosami i brodą, które miały stanowić jedyne jego okrycie. Innymi atrybutami są grota przy źródle, a także dwa lwy kopiące dla niego grób. Kapliczki z jego figurą umieszczano w odludnych miejscach, między innymi przy leśnych drogach, w górach, gdzie według wierzeń ludowych grasowały złe siły.
fotografia: Piaskowski, Grzegorz , 2012
obiekty związane:
5000000322 teka grafik Teka Łazarskiego w Muzeum Mazowieckim w Płocku
5000000196 klocek drzeworytniczy dwustronny Święty Mikołaj, Święty Onufry
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.11.16,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©