datowanie klocka drzeworytniczego:
około 1801-1850?
datowanie odbitki graficznej:
około 1970
opis:
Kompozycja ujęta w prostokąt stojący, obwiedziona czarną, miejscami przerywaną ramką.Centralnie ukazana w 3/4 postaci św. Anna, trzymająca na rękach Dzieciątko Jezus i Matkę Boską, ukazaną jako dziecko. Św. Anna w obszernym płaszczu, spływającym z głowy, z fałdami zaznaczonymi ukośnymi kreskami oraz w sukni (widoczny fragment z przodu) pokrytej ornamentem kwiatowym. Głowę otoczoną okrągłym nimbem i skierowaną lekko na prawo, wieńczy korona. Twarz Świętej pucułowata. Postacie Jezusa (na prawej ręce św. Anny) i Marii (na lewej ręce) ukazane w sukienkach zdobionych ornamentami kwiatowymi, z falbanami wokół dekoltu i przy nadgarstkach. Dołem suknie są ozdobione taśmami. Głowy obu postaci otoczone okrągłymi nimbami i zwieńczone koronami cesarskimi. Matka Boska składa dłonie w geście modlitewnym. Jezus w prawej dłoni trzyma jabłko królewskie, lewą rękę unosi w geście błogosławieństwa.Tło kompozycji stanowią dwie symetryczne, łukowato wygięte, ulistnione gałązki z kwiatami kulistymi i dzbankami. Gałązki tworzą rodzaj aureoli wokół przedstawionych postaci.
motyw ikonograficzny:
Dzieciątko Jezus
,
gest błogosławieństwa
,
gest modlitwy
,
jabłko królewskie
,
korona
,
Matka Boska
,
ornament roślinny
,
święta Anna
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: 39984 MEK
uwagi:
Drzeworyt odciśnięty został z klocka, znajdującego się w zbiorach Museum für Volkskunde w Wiedniu. Odbitka wykonana została na prośbę Muzeum Etnograficznego w Krakowie w związku z przygotowaniami wystawy "Polska Grafika Ludowa" w 1970 r. Zdaniem Aleksandry Jacher-Tyszkowej deskę drzeworytniczą można wiązać z ośrodkiem pątniczym na Górze Świętej Anny (Śląsk Opolski).
Święta Anna czczona jest między innymi jako patronka małżeństw, matek,położnic, wdów, koronczarek. Jednym z najsłynniejszych ośrodków Jej kultu jest Góra Świętej Anny na Śląsku Opolskim