BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00000372
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 39 x 31,5 cm
datowanie klocka drzeworytniczego: 1801?-1838? datowanie odbitki graficznej: 1901?-1950?
opis: Matka Boska z Dzieciątkiem na lewej ręce, trzymająca w prawej dłoni berło. Maria z rozpuszczonymi włosami jest ubrana w szeroką suknię z falbaną przy dekolcie. Zdobi ją symetryczny ornament pasowy i roślinny w postaci czteropłatkowych dużych kwiatów. Na głowie Matka Boska ma maforion z dwoma kwiatami przy lamówce, który nadaje postaci stożkowaty kształt. Dzieciątko lekko zwrócone w lewo, w długiej sukience z falbaną przy szyi, prawą ręką błogosławi, w lewej trzyma jabłko królewskie zwieńczone krzyżem. Głowy obu postaci w koronach zamkniętych. Wokół koron widnieją koliste aureole. Koronę Matki Boskiej podtrzymują dwaj aniołowie ukazani w locie, z rozpostartymi skrzydłami i stopami wspartymi na obłokach. Tło białe. U dołu poziomy czarny, niewycięty pas przeznaczony na inskrypcję. Wokół, pogrubione po bokach, szerokie czarne obramowanie.
motyw ikonograficzny: anioł , berło , Dzieciątko Jezus , jabłko królewskie , korona , kwiat , Matka Boska Turska , obłok , welon
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: MDT 2655
uwagi: Wizerunek Matki Boskiej Turskiej pojawia się w wielu wersjach graficznych. Drzeworytem jest też pierwowzór - czczony w Tursku pod Pleszewem słynący cudami obrazek Matki Boskiej Łaskawej, zwanej Turską. Ten naklejony na deskę wizerunek ukazuje Matkę Boską z Maria Zell, św. Michała Archanioła, a także święte Katarzynę i Barbarę. Kult Matki Boskiej Turskiej rozwinął się już pod koniec XVIII wieku. Jest związany z legendą, według której karczmarz ze wsi Lenartowice położył na ziemi znajdujący się od trzech lat na ścianie jego domu obrazek z Matka Boską z Dzieciątkiem, aby go wysuszyć. Pomimo braku wiatru obrazek wzniósł się w powietrze, poszybował i opadł w pobliskiej wsi Tursko. Zdarzenie to uznane za cudowne sprawiło, że do Turska zaczęli napływać liczni pielgrzymi rozpowszechniając tym samym kult Matki Boskiej Turskiej. Odbitka z klocka znajdującego się w zbiorach Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie, nr inw. 7801/MEK.
fotografia: Bukowski, Tadeusz , 2011
obiekty związane:
5000000217 klocek drzeworytniczy dwustronny Sceny z Księgi Rodzaju, Matka Boska Turska
opracowanie dokumentu: Mosio, Grażyna, 2012.10.23,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©