materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
tech. zdobnicza: kolorowanie
wymiary: 34 x 24 cm
datowanie klocka drzeworytniczego:
1751-1800
datowanie odbitki graficznej:
1921
opis:
Kompozycja ujęta w prostokąt stojący. Centralnie ukazana en face postać świętego Kazimierza z lilią i krzyżem w rękach. Odziany w płaszcz królewski obszyty gronostaje. Głowa zwieńczona koroną, otoczona okrągłą aureolą. Pukle włosów opadają na ramiona. Twarz Świętego uśmiechnięta. Wzrok skierowany na patrzącego. W tle kompozycji 14 gwiazdek. Z lewej kościół z dachem dwuspadowym, po prawej kościół z kopułą. Przy górnym brzegu grafiki wydzielone pole z napisem.Drzeworyt ręcznie kolorowany transparentnymi farbami w kolorach: żółtym, cielistym, zielonym, szaroniebieskim, błękitnym i brzoskwiniowym. Na rewersie pieczątka "31".
motyw ikonograficzny:
architektura
,
aureola
,
gwiazda
,
korona
,
kościół
,
krzyż
,
kwiat (lilia)
,
święty Kazimierz Królewicz
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: MMP/E/5822
uwagi:
Pierwowzorem dla przedstawienia mógł być drzeworyt z 1521 roku, zamieszczony w żywocie Świętego napisanym przez legata papieskiego Fereniusza, przy czym różaniec trzymany przez św. Kazimierza tu zastąpiony został krzyżykiem. Za wzór posłużyć mogła także figura św. Kazimierza umieszczona nad sarkofagiem z Jego relikwiami w Katedrze w Wilnie. Ten typ ikonograficzny przedstawiający Świętego jako młodzieńca z krzyżem i lilią rozpowszechniały obrazy i obrazki dewocyjne, rozprowadzane między innymi przez jezuitów, oraz bazylianów - unitów, szczególnie krzewiących kult św. Kazimierza.
Św. Kazimierz (1458 - 1484)był drugim synem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Młodo zmarły w opinii świętości, kanonizowany został w 1604 r. Święty czczony jest między innymi jako patron Polski i Litwy, młodzieży litewskiej, kawalerów maltańskich.
literatura:
Kieszkowski, Zwięzły katalog wystawy dawnych drzeworytów ludowych, 1921,
s. 27, nr 23
Jacher-Tyszkowa, Polska grafika ludowa, 1970,
s. 33 nota 128, s. 191 fot.
Galaune, Grafika tapyba, 1968,
il.126
obiekty związane:
5000000322
teka grafik
Teka Łazarskiego w Muzeum Mazowieckim w Płocku
opracowanie dokumentu: Skoczeń-Marchewka, Beata, 2012.10.12,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.