BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001237
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 25,8 x 37,8 cm
datowanie odbitki graficznej: sprzed 1949 r.
obiekty związane: klocek drzeworytniczy jednostronny , Grób Chrystusa , 5000001365
opis: Kompozycja w układzie horyzontalnym ukazuje Chrystusa leżącego w grobie w otoczeniu wazonów z kwiatami, świeczników z płonącymi świecami, monstrancji (?) oraz kwiatowych girland. Wśród tych elementów dekoracyjnych,w górnej części drzeworytu, na tle krzyża, umieszczono dwie przecinające się włócznie, pod którymi widoczne są trzy anielskie putta - każdy z aniołów wydaje się spoglądać w kierunku znajdującego się poniżej grobu. Ciało Chrystusa jest lekko wygięte. Głowa spoczywa na zwoju tkaniny spiętej czterema obręczami, biodra przykrywa perizonium, nogi są zgięte w kolanach, widoczna prawa ręka jest ułożona wzdłuż tułowia, na stopie zaznaczono ślad po gwoździu. Chrystus ma zamknięte oczy, Jego twarz jest okolona zarostem, głowę oplata korona cierniowa, spod której spływają długie włosy i otacza ją jasny nimb. Grób Chrystusa jest w formie prostokąta, o ściętych górnych rogach,jego wnętrze jest ozdobione wolutami , a boki obramowaniem o zygzakowatym wzorze - ten motyw dekoracyjny powtarza się jeszcze fragmentarycznie równolegle do krótszych boków grobu, u dołu kompozycji i w jej górnej części tworząc podstawę dla wazonów i świeczników. Pod grobem, na środku, umieszczono fantazyjną dekorację, obok niej pozostawiono białe, niczym nie wypełnione pasy tworzące nierówny, zygzakowaty wzór. Drzeworyt zwraca uwagę zagęszczeniem elementów i motywów zdobniczych oraz licznym kreskowaniem. Całość kompozycji została obwiedziona ramą, w niektórych miejscach niedokładnie odbitą.
motyw ikonograficzny: Chrystus , girlanda , grób , krzyż , kwiat , monstrancja , putto , świeca , świecznik , wazon , włócznia
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: PME 31451
uwagi: Odbitka wykonana została z klocka znajdującego się w zbiorach Narodowego Muzeum w Martinie (F-E 3375), jest darem etnografów czechosłowackich z 1949 r. dla Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
fotografia: Koprowski, Edward , 2013
opracowanie dokumentu: Grochal, Anna, 2014.12.30,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©