BAZA
DRZEWORYTÓW

Baza Danych

00001240
materiał (podłoża): papier
technika: drzeworyt wzdłużny
wymiary: 37,8 x 28 cm
opis: Kompozycja ujęta w prostokąt stojący. Przedstawia Świętą Rodzinę: Matkę Boską, świętego Józefa wraz z małym Jezusem po środku. Ich głowy otaczają promieniste nimby. Nad nimi, w promienistej aureoli widoczna jest gołębica symbolizująca Ducha Świętego, a wyżej, w obłokach półpostać Boga Ojca z szeroko rozłożonymi rękami. Nad głową Dzieciątka Jezus znajdują się trzy złączone ze sobą serca z rozchodzącymi się od ich podstaw szerokimi promieniami. W tle umieszczono zabudowania. U góry, z prawej i lewej strony drzeworytu zwisają ozdobne lampy. Postaci Świętej Rodziny są ubrane w długie, pofałdowane suknie i płaszcze przykrywające ramiona i plecy. Spod szat wysuwają się bose stopy. Widoczny po lewej stronie święty Józef, prawą rękę ma opuszczoną i wysuniętą lekko do przodu, w lewej dłoni trzyma lilię i prowadzi małego Jezusa. Matka Boska, umiejscowiona z prawej strony kompozycji, przykłada prawą dłoń do piersi, lewą podtrzymuje płaszcz. Dzieciątko Jezus stoi na kuli ziemskiej i depcze głowę węża. Grunt pod stopami Świętej Rodziny został przedstawiony przy pomocy pagórkowato biegnących linii i pionowo ciętych kresek. Tło kompozycji częściowo zapełniono poziomy kreskowaniem. Całość obwiedziona ramą.
motyw ikonograficzny: aureola , Bóg Ojciec , budynek , Dzieciątko Jezus , Gołębica Ducha Świętego , kwiat (lilia) , lampa , Matka Boska , Święta Rodzina , święty Józef
stan zachowania: dobry
numer inwentarza: PME 31452
uwagi: Drzeworyt stanowi przekaz z archiwum. Został odciśnięty z klocka znajdującego się w Słowackim Muzeum Narodowym w Martinie, nr inw. F-E-3377. Jedna z jego odbitek trafiła także do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, przywieziona przez delegację muzealników czechosłowackich, odwiedzających muzeum w marcu 1949 r.(inf. z dokumentacji naukowej obiektów znajdujących się w PME). W kościele katolickim Święta Rodzina jest traktowana jako wzór wszystkich chrześcijańskich rodzin, m.in. - jak podaje Litania do Świętej Rodziny - jest nazywana "najdoskonalszym złączeniem serc". Liturgicznie czci się Ją w niedzielę w oktawie Bożego Narodzenia, a jeśli ten czas nie obejmuje niedzieli - wtedy 30 grudnia.
fotografia: Koprowski, Edward , 2013
obiekty związane:
5000001392 klocek drzeworytniczy jednostronny Święta Rodzina
opracowanie dokumentu: Grochal, Anna, 2014.12.30,
instytucja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
.
.
Moja galeria / Loguj
Login
Hasło
Midas Browser
Powered by Midas Browser ©